Bağırsaktaki Bakteriler Depresyona Sebep OIabilir

Geçtiğimiz aylarda bir tıp mecmuasında paylaşılan datalara nazaran global çapta anksiyete ve depresyon bozuklukları artmaya devam ediyor. Türkiye ise bu hadise artışında Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Tıp dergisi The Lancet’te yapılan bir araştırmaya nazaran 2020 yılında depresyon ve anksiyete olayları arttı.

Ayrıca yeniden geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmaya nazaran depresyon hastalarının dünyayı daha farklı gördükleri ortaya çıktı. Örneğin depresyon hastalarının günlük hayatta kotrastı azaltma eğilimi gösterdikleri tespit edildi. Bugün ise depresyonun farklı sebeplerden oluşabileceği anlaşıldı.

Bağırsaktaki birtakım bakterilerin eksikliği depresyona sebep oluyor

Vücudumuzda bulunan milyonlarca bakteriler sağlığımızda olumlu ya da olumsuz tesirlere yol açabilir. Lakin hangi bakterinin vücutta ne üzere bir duruma sebep olduğunu bilmek epey güç. Finlandiya’da yapılan araştırmada birtakım depresyon hadiselerinin etkeni olarak mikroplar tespit edildi. San Diego’daki California Üniversitesi’nde mikrobiyal ekolojist olan Jack Gilbert genetik ve beslenmenin beden mikrobiyolojisi ile bağlantısına dair yaptığı araştırmada, “bu ilginin büyük klinik ehemmiyete sahip olabileceğinin sahiden sağlam bir kanıtı” olduğunu belirtti.

Aslında Guillaume Méric, direkt olarak depresyona neden olan mikropları tespit etmek için yola çıkmamıştı. Fin halkındaki kronik hastalıkların altında yatan nedenleri bulmaya yönelik çalışmasında 6000 kişinin genetik yapısı ve bağırsak mikroplarını belirledi. Bunun yanında iştirakçilerin beslenmelerini, hayat usullerini ve sıhhat durumlarını da göz önüne aldı. Araştırması sonucu insan genetik yapısının bağırsak florasında hangi bakterilerin bulunduğunu güçlü bir formda etkilediğini gördü.

Méric’in grubu genomların belli mikropların ölçüsünü değerli ölçüde etkileyebileceğini görmüştü ve bu mikropların hangilerinin yaygın olan 46 hastalıkla kontağını araştırdı. Sıra deprosyana geldiğinde ise, hastanede yatan hastalarda enfeksiyonlara neden olan iki bakteriden Morganella ve Kiebdiella’nın bir rol oynadığını söyledi.

Bunlardan Morganella’nın, sonradan depresyon geliştiren 181 kişi üzerinde yapılan mikrobiyal incelemede kıymetli ölçüde fazla olduğu görüldü. Sonuç olarak Méric ve meslektaşları, artan bakteri düzeyleri ile depresyona sebep olduğunu kanıtlamış oldu. Şayet sizde depresyondaysanız nedeni bağırsak floranızdaki Morganella olabilir.