Web 3.0’ın Büyümek İçin Neye İhtiyacı Var?

Web 3.0 artık resmen hayatımıza girdi. Fakat daha kimse Web 3.0’ın ne olduğunu ve ne içerdiğini tam olarak bilmiyor. Bugünkü yazımızda değinmek istediğimiz bahis Web 3.0’ın neleri içerdiği ve neden bu kadar az kullanıcıya sahip olduğu. Lakin Web 3.0 nedir diye merak ediyorsanız ona da kısaca bir değineceğiz, merak etmeyin.

Şu anda Web 3.0’da bulunan kitlenin büyük bir kısmı, kripto para ile ilgilenen insanlardan oluşuyor. Şayet Web 3.0’ın tıpkı Web 2.0 üzere (sosyal medya çağı) büyümesi isteniyorsa çok daha fazla şey yapılması gerekiyor. Gelin Web 3.0, Web 2.0 üzere kullanıcı sayısına ulaşmak istiyorsa ne yapılmalı bir göz atalım.

Web 3.0 nedir, nerelerde karşımıza çıkar?

Web 3.0’ın neden kullanıcısının bu derece az olduğuna birazdan değineceğiz fakat evvel hiç bilmeyen okurlarımız için Web 3.0 nedir, nerelerde karşımıza çıkar çabucak açıklayalım. Web 3.0’ı açıklamadan evvel Web 1.0 ve 2.0’ı ufak bir özet geçelim: Web 1.0, kullanıcıların %90’ının yalnızca tüketici olduğu, 1990’dan 2005’e kadar süren bir periyottu. Web 2.0 ise kullanıcıların hem üretici hem tüketici olduğu ve günümüzde taşınabilir de dahil olmak üzere birçok aygıttan erişilebilen, hâlâ kullanılan internet sürümüdür.

2020 ve 2021 yıllarında konsept olarak daha sık karşımıza çıkan ve o günden beri geliştirilerek büyüyen Web 3.0, Web 2.0’dan farklı olarak merkezi olmayan ve blok zincirine dayalı bir sistemdir. Web 3.0’da içerik üretmenin yanı sıra kripto paralar ile kullanıcılar büyük gelirler elde edebilirler ve gezinirken şahsî datalarını çok daha düzgün bir formda koruyabilirler.

Web 3.0’ın kripto para ile ilgili tarafına nasıl kullanıcı çekilebilir?

Geçtiğimiz yıllarda birçok insan kripto para borsasına dahil oldu. Bilhassa Web 3.0’ın maksadı kripto para alım satım işlerine dahil olan fakat çok da içli dışlı olmayan insanları çekmek olmalı. Şu anda Web 3.0’a dahil olan birkaç uygulama da buna hizmet ediyor ve ufak çaplı yatırımcılara yüksek kâr vaat ediyor.

Uniswap (UNI), OpenSea ve Aave (AAVE) en uygun bilinen tanınan Web 3.0 eserlerinden bazılarıdır ve bunlar hepsi direkt kripto para varlıklarını satın almak ve ticaret yapmak ve kaldıraç elde etmek için üretilmiştir. Lakin şu anda bu platformları kullanan çok kısıtlı bir kitle var ve gereğince beşere ulaşmamış durumda. Zira platformların sayısı az ve herkese hitap etmiyor. Bu platformlarının reklamının daha düzgün yapılması ve hatta bu türlü daha çok platform oluşturulması gerekiyor.

Kripto ile ilgisi olmayan kullanıcılar Web 3.0’a nasıl çekilebilir?

Web 3.0 projelerinin neredeyse hepsi, Web 2.0 platformlarına alternatifler olarak büyük ilerlemeler kaydediyor. Web 3.0’ın Web 2.0’a nazaran büyük avantajları bulunuyor ve bu sayede geniş bir kitleyi içeriye çekmeyi başarıyorlar.

Odysee üzere uygulamalar, içerik üreticileri ve salt kullanıcılar için YouTube üzere alternatiflerden daha adil bir platform sunuyor. Odysee, ajanslar üzere ortacılar ve aracılarla bağlantılı maliyetleri ve genel sarfiyatları ortadan kaldırarak, içerik oluşturuculara platformlarında YouTube ve Twitch üzere rakip Web 2.0 platformlarından çok daha fazla kâr hissesi sunabiliyor.

Aynı Odysee üzere Brave internet tarayıcısı da kullanıcıları için reklam tabanlı gelir modelini daha özel, şeffaf ve adil bir alternatifle elden geçirerek daha adil bir platform oluşturmaya çalışıyor. Web 2.0 reklamları, hem çevrimiçi olarak tükettiğimiz içeriğe entegre edilmesi hem de hedeflenen reklamları sunmak için kullanıcının kapalılığını ihlal eden uygulamalar açısından büyük sorunlar barındırıyor.

Brave tarayıcısındaki reklamlar ise internet sayfalarında, yani sizin odak noktanızın olduğu yerde değil sistem bildirimlerinde çıkıyor. Brave’deki reklamlar, ferdî datalarınızın altından girip üstünden çıkarak karşınıza çıkartılmaz, bunun yerine almak istediğiniz reklam cinslerini siz seçersiniz.

Eğer isterseniz Brave tarayıcısında reklamları tamamen devre dışı da bırakabilirsiniz. Lakin tarayıcınızda reklam almayı kabul ederseniz, kullanıcılara reklamverenin ödediği ölçünün %70’i verilir ve bu da çok daha adil, özel ve şeffaf bir reklamcılık sistemi oluşturur.

Session isimli iletileşme uygulaması, tanınan iletileşme uygulamalarına kıyasla büyük ölçüde geliştirilmiş zımnilik sunmak için ademi merkeziyetçiliğin avantajlarından yararlanır. Bu sayede Session, büsbütün emniyetli bir formda tanınan rakiplerinden daha fazla saklılık ve anonimlik sunabilmektedir.

Bunun üzere uygulamalar, ana akım kullanıcıları Web 3.0’a çekmekte değerli bir rol oynuyor. Örneğin geçtiğimiz sene patlak veren WhatsApp’ın saklılık mukavelesinden ötürü birçok insan WhatsApp’ı terk ettiğinden ötürü 2021’de Session, tam %500 büyüme yaşadı. Brave de yavaş yavaş büyük bir tarayıcı haline geliyor ve şu anda 40 milyondan fazla kullanıcısı var.

Bahsettiğimiz Web 3.0 uygulamalarının ise şu ortak noktaları var: Kullanımı kolaylar, kriptodan bağımsız avantajlar sunuyorlar ve değerli bir finansal yatırım gerektirmiyorlar. Bu özelliklere sahip uygulamalar artarsa Web 3.0’ın gündelik kullanıcı sayısında büyük bir artış görmek mümkün olur.

Web 3.0’ın tam olarak neden daha çok kullanıcıya muhtaçlığı var?

Teknolojide bedel kullanıcılar tarafından yönlendirilir ve teknolojiyi kimse kullanmıyorsa, teknolojinizin manası nedir? Web 3.0, tüm dünyada en büyük büyüyen sanayilerden biri olmaya devam edecekse, kullanıcılara gereksinimi var.

Sunduğu tüm avantajlara karşın nitekim merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak, merkezi alternatiflerden çok daha karmaşık bir sürece sahiptir. Kullanıcı kitlesine sahip uygulamalar daha süratli gelişebileceğinden ötürü daha fazla kullanıcı çekmek bu sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Örneğin Session uygulamasının kullanıcı sayısı büyüdükçe gelen geri bildirim, raporlama ve takviyenin artması uygulamanın geliştirilmesine büyük ölçüde yardımcı oldu. Olay da bu aslında, öbür uygulamalar da daha fazla kullanıcıya sahip epey daha çok gelişecekler ve daha çok kullanıcı çekmeye başlayacaklar.

Web 3.0 sanayisi için bir sonraki adım, bu kritik kullanıcı kitlesine olabildiğince çabuk ulaşmak olmalıdır. Bu yalnızca uygulamaların büyümesini ve gelişmesini sağlamakla kalmayacak, tıpkı vakitte alana yeni yatırımları da çekecek.