Bebeklerin Büyüyebileceği ‘Yapay Rahim’ Geliştirildi

Çin’de hizmet vermekte olan Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesinde çalışan bilim insanları, tıp tarihine geçecek bir çalışma yürüttüler. Yaptıkları çalışmalar sonucunda yapay zekanın yönettiği yapay bir rahim oluşturmayı başaran uzmanlar, bu rahimde embriyo büyütmeyi başardılar. Şu an için sadece fareler için kullanılan sistemin ilerleyen dönemlerde beşerler için de kullanılabilir hale getirilebileceği söyleniyor.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda rahim ortamını tam manasıyla kopyalamış oldular. Bu da bir embriyonun yapay bir rahimde gelişmesini sağladı. Embriyonun sağlıklı bir formda gelişebilmesi için gerekli olan tüm molekülleri kullanan ve bunların iletimini yapay zeka ile gerçekleştiren bilim insanları, bu çalışma ile kadınları hamilelik sürecinden kurtarabileceklerine inanıyorlar. Üstelik bu sistem sayesinde anne rahmindeki mümkün hastalık riskleri de ortadan kalkıyor. Çünkü sistem, embriyoyu her an takip ediyor.

Bu tıp bir çalışmanın beşerler üzerinde denenmesi yasak

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay rahim ile ilgili dikkat çeken bir konu var. O denli ki uluslararası yasalar mucibince bir insan embriyosunun aylar boyunca rahim dışında tutulması yasak. Bu da bilim insanlarının elini kolunu bağlıyor. Çünkü yapay zeka, şu anda yalnızca fareler üzerinden eğitim alıyor. Bu da çalışmanın beşerler üzerinde tesirli olup olmayacağının anlaşılmasını imkansız hale getiriyor. Lakin ilerleyen devirlerde bu durum değişebilir ve Çinliler, bir insan embriyosu ile yapay zekayı eğitebilirler.

Bilim beşerlerine nazaran yapay zeka ile yönetilen yapay bir rahim, sırf hamilelikteki hastalıklar için engelleyici değil. Uzmanlar, bu sistem sayesinde başta düşük olmak üzere üreme ile ilgili pek çok olumsuzluğun üstesinden gelinebileceğini düşünüyorlar. Teknolojik gelişmeler, çok yakın bir gelecekte tıp dünyasını değişik bir noktaya taşıyabilir üzere görünüyor.

Peki sizin bu husustaki fikirleriniz nelerdir? Bir bayan ya da bir erkek olarak bebeğinizin bir robotun içerisinde büyümesini ister miydiniz?