HIV Virüsünün Daha Bulaşıcı ve Ölümcül Varyantı Keşfedildi

Dünya çapında 30 milyondan fazla beşerde bulunduğu bilinen HIV virüsünden kaynaklanan ölümcül hastalık AIDS, günümüzde ne yazık ki hala büsbütün ortadan kaldırılmasını sağlayan bir tedaviye sahip değil. Gelişen metotlar, bugün hastalığı denetim altında tutmayı sağlansa da AIDS’e karşı bir aşı bulma çalışması, uzun yıllardır bir sonuç veremedi.

Geçtiğimiz günse AIDS’e neden olan HIV virüsü hakkında ziyadesiyle kıymetli bir bulgu ortaya kondu. Science mecmuasında yayımlanan çalışmaya nazaran HIV virüsünün çok daha ziyan veren ve bulaşıcı bir varyantı, on yıllardır Hollanda’da dolaşıyordu. Varyant, bulaştığı bireylerin virüsü bulaştırma mümkünlüğünü artırıyor, CD4 T isimli bağışıklık hücrelerinin sayılarını azaltarak AIDS’in gelişimini hızlandırıyordu.

AIDS’in iki kat daha süratli gelişmesini sağlıyor

Araştırmaya nazaran keşfedilen yeni varyanta sahip olan bireyler, öteki varyantlara nazaran kanlarında 5,5 kat daha fazla HIV virüsü taşıyorlar. Ayrıyeten bu şahısların CD4 T hücreleri de neredeyse iki kat daha süratli şekilde azalıyor. Bilim insanları, bu datalarla bir hesaplama yaptılar ve rastgele bir tedavi görülmemesi durumunda bu varyanta sahip şahısların 2-3 yıl içinde AIDS geliştirebileceğini ortaya koydular. Başka varyantlardaysa bu süre ortalama 6-7 yıl idi.

Bilim insanlarının açıklamasına nazaran HIV virüsünün keşfedilen yeni varyantı, 1990’lı yıllarda Hollanda’da ortaya çıktı. Lakin virüsün yaygınlığı, ülkede HIV’yi engellemek için yapılan teşebbüslerle birlikte bilhassa 2010 yılından bu yana büyük bir düşüş yaşadı. Varyant, Hollanda dışında sırf İsviçre ve Belçika’da toplam iki bireyde görüldü.

Araştırmayı yapan bilim insanları, keşfedilen HIV varyantını ‘dikkatli olmak için bir neden’ olarak nitelendirse de bunun bir halk sıhhati krizi olmadığını söz etti. Çünkü araştırmaya nazaran varyantta bulunan mutasyonlar, onu mevcut HIV ilaçlarına karşı dirençli kılma vazifesi görmüyor. Yani günümüz ilaçları, bu varyant karşısında aktifliğini yitirmiyor.