Beynin Konuşma Rahatsızlıklarına Sebep Olan Bölgesi Bulundu

Beynimizin söylediklerimizi, duyduklarımızı ve gördüklerimizi algılaması epeyce karışık bir süreç. Yüksek sesli bir ortama girdiğinizde direkt olarak sesinizin duyulması için yüksek sesle konuşmaya başlarsınız. Bunun sebebi beynimizin, duyduklarımıza nazaran sesimizin anlaşılır olması için kendisini ayarlamasıdır.

Beynimizin bu geribildirim sistemiyle ilgili yaşanan problemler kekemelik, otizm, Parkinson ve hatta şizofreni üzere hastalıklara yol açabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran, bu tip hastalıklara sebep olabilen ve beynimizin sözlerimizi hakikat bir formda söylem etmemizi sağlayan kısmı belirlendi.

Araştırmada 15 epilepsi hastasından yardım alındı

New York Üniversitesi’nden sinirbilimci Adeen Flinker, araştırmalarının sonucunda beynin ‘dorsal precentral girus’ kısmının düzgün konuşabilmemizi ve duyduklarımızı daha yeterli söylem etmemizi sağladığını belirledi. Beynin serebral korteksinin dudaklarımızdan dökülen sözcüklere istikamet vermekten sorumlu olduğunu daha evvel bilinen bir şeydi lakin nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgilere sahip değildik. Yapılan bu araştırmayla birlikte, konuşma zahmeti çeken hastaların tedavi edilebilmesi için de büyük bir adım atılmış oldu.

Araştırmada, 15 epilepsi hastası ameliyata alınarak beyinlerine 200 elektrot yerleştirildi. Ameliyat sırasında verilen molalarda hastalardan yüksek sesle birtakım sözler söylenmesi ve kısa cümleler kurması istendi. İştirakçiler birebir vakitte ne söylediklerini kulaklık yardımıyla duyuyordu. Araştırmacılar, beynimizin duyduklarımıza nazaran sesimizin etkilendiğini ve bu biçimde sesimizi ayarladığımızı söylüyor. Bu sebeple iştirakçilerin duydukları sesler sırasıyla 50, 100, 200 milisaniye gecikmeli olarak verildi. Daha sonra hiç gecikme olmadan verilen seslerle iştirakçilerin, duydukları ses ritmine ahenk sağlamasına yardımcı olundu.

Konuşma zahmeti çeken insanlarda makul bir ritimle konuşma epey yaygın bir tedavi. Araştırmacılar ise bu metotla, beynin hangi kısmının ağzımızdan çıkacak sözlerde daha tesirli olduğunu kesin olarak belirleyebildi. Edinilen bilgilerle lisanı algılayamama ve konuşma zahmeti üzere durumlarda kesin rolü olan beynin dorsal precental girusun bölgesine odaklanılırsa, hasta tedavi edilebilecek. Araştırmacılar artık hangi bölge üzerinde çalışmaları gerektiğini bilerek, tedaviyle ilgili çalışmalarına devam ediyor.