Bir YouTuber, Takipçilerini Yarım Milyon Dolar Dolandırdı

Bir YouTuber’ın, takipçilerini epeyce yüklü bir ölçüde dolandırdığı ortaya çıktı. Dolandırıcı YouTuber’ın oyununu, dolandırıcılık olaylarını inceleyerek dolandırıcıları avlamasıyla tanınan bir öbür YouTuber ifşa etti.

Takipçilerinden para çaldığı ortaya çıkan YouTuber ise, özür dileyip hatasını kabul etmek yerine yalnızca “kendini kolladığını” belirtti. Olayın meydana gelmesinde dolandırılan takipçilerinin de kabahati olduğunu söz eden YouTuber, çaldığı parayı iade etmeyeceğini söyledi.

Takipçilerinden çaldığı parayla kendisine Tesla aldı

Eski bir Twitch yayıncısı olan ve Ice Poseidon ismiyle 2020’den beri Youtube’ta yayın yapan Paul Denino, bir mühlet evvel içerik üreticilerinin kripto para ünitesi bağışları almasına imkan sağlayan ‘CxCoin’ isimli kripto projesini duyurmuş ve hayranlarını da bu platforma yatırım yapmaya davet etmişti. Fakat Denino’nun çalıntı parayla kendisine Tesla marka bir otomobil alması ve geriye kalan yarım milyon dolarlık parayla kayıplara karşıması sonrasında olayın aslında hiç de o denli olmadığı anlaşıldı.

Çeşitli dolandırıcılıkları araştırmayı kendine misyon edinen ve CxCoin dolandırıcılığını da ortaya çıkaran Coffeezilla isimli YouTuber; olayın iç yüzünü aydınlatan 23 dakikalık bir görüntü yayınladı. Bununla yetinmeyen Coffeezilla, üstüne bir de Denino ile röportaj yaptı.

Röportaj sırasında Denino’nun asıl yaptığı şeyin kendisinden daha berbat maddi durumda olan insanlardan çalmak olduğuna dikkat çeken Coffeezilla’ya Denino’nun verdiği yanıt ise bunun, yaptığı şeyi “söylemenin berbat bir yolu” olduğu halinde oldu. Makus bir niyetinin olmadığını ve parayı alıp kaçtığında projenin çoktan “öldüğünü” belirten Denino’ya karşı Coffeezilla, Telegram’daki delilleri göstererek Denino’nun yatırımcılara projenin “uzun vadeli” bir proje olduğu söylediğini; fakat sadece 2 hafta sonra parayı alarak kaçtığını kaydetti.

Hızını alamayarak saçmalaya devam eden Denino, yaptıkları işe hislerini karıştırmaları sebebiyle hatanın bir kısmının da hayranlarda olduğunu söyleyerek, “Kimse dolandırılmayı hak etmez. Bazen kendini kollaman gerekir” tabirlerini kullandı.

Paranın yalnızca bir kısmını iade etti

Röportaj sırasında yalnızca kendisini kolladığını ve parayı iade etmek üzere bir fikrinin olmadığını kaydeden Denino, bir mühlet sonra 155 bin doları isteksiz de olsa likidite havuzuna iade edeceğini bildirdi. Lakin Coffeezilla’nın bildirdiğine nazaran Denino, söylediğinin tersine sadece 47 bin doları iade ederek paranın geri kalanını cebe attı.

Üstelik bu, Denino’nun sebep olduğu birinci olay da değil. 2010’larda Twitch’in önde gelen yayıncılarından birisi olan ve yaptığı tehlikeli numaralarla tanınan Denino, American Airlines’ı arayıp bomba ihbarı yapmasının akabinde Twitch’den men edilmişti.