Jack Dorsey’den Dikkat Çeken Bitcoin Açıklaması

Twitter’daki CEO’luk vazifesinden ayrıldıktan sonra gündemdeki popülaritesini kaybeden Jack Dorsey, Bitcoin sevdalısı olduğu bilinen Microstrategy’nin düzenlediği “Bitcoin for Corporations” isimli konferansta kimi açıklamalarda bulundu. Microstrategy’nin kurucularından Michael Saylor ile sohbet tadında değerlendirmelerde bulunan Dorsey, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Jack Dorsey, geçmişte yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in küresel para ünitesi haline geleceğini söylemişti. Microstrategy’nin konferansında da bu görüşü yineleyen Dorsey, “Bitcoin sayesinde internet için lokal para ünitesine oldukça yakınız, dünyanın üniversal bir para ünitesine muhtaçlığı var.” tabirlerini kullandı. Jack Dorsey tarafından yapılan açıklamalardaki ana düşünce, pek çok kripto para yatırımcısıyla birebir.

“Yavaş olan şey güvenlidir”

Bugün piyasaya sürülmüş olan 10 bin civarı kripto para ünitesinin atası olarak bilinen Bitcoin, açıkçası bir devrimin fitilini ateşledi. Lakin Bitcoin, yıllar içerisinde başka kripto para üniteleri üzere gelişemedi. Bu da ekosistemde çeşitli tartışmalara yol açtı. Bitcoin for Corporations’ta bununla ilgili de konuşan Jack Dorsey, “Yavaş olan şeyler daha öngörülebilir ve güvenli olmaya eğilimlidir.” sözlerini kullandı.

Bir müddettir Meta ismiyle hizmet vermeye devam eden Facebook, geçtiğimiz günlerde çok kıymetli bir açıklama yaptı. Şirket bu açıklamada, yıllardır üzerinde çalıştığı kripto para projesi Diem‘i iptal ettiğini duyurdu. Bu bahisle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Jack Dorsey, Meta’yı eleştirdi. Dorsey, “Kendi para ünitelerini oluşturmaya çalışmak yerine Bitcoin üzere açık uçlu bir protokol üzerinde çalışmalılardı. Bu yüzden boşa vakit kaybettiler.” diyerek mevzuyla ilgili fikirlerini açıklamış oldu.