Google Türkiye, Android Deprem Uyarıları Sistemi’ni Açıkladı

Ülkemizdeki Android telefon kullanıcıları, son olarak geçtiğimiz haftalarda Google’ın hayat kurtarma potansiyeli yüksek bir uygulamasını birinci gözden deneyimlemişlerdi. Antalya’da gerçekleşen 5,3’lük zelzelenin sarsıntısı şimdi hissedilmeye başlamadan evvel kullanıcılar, zelzele olacağına dair bildirim almışlardı ve saniyeler sonra sarsıntı hissedilmeye başlamıştı.

İşte bu ihtar, geçtiğimiz yıl ülkemizde de etkinleştirilen Google’ın Android Sarsıntı İhtarları Sistemi sayesinde tüm Android kullanıcılarına gönderilmişti. Bugün, daha evvel de Alanya ve Balıkesir’deki sarsıntılarda kimi Android kullanıcılarına bildirim gönderen sistem hakkında Google Türkiye tarafından ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Google Eser Yöneticisi Boone Spooner da düzenlenen basın toplantısına katılarak ayrıntıları aktardı.

Android Sarsıntı İhtarları Sistemi nedir?

Google’ın Android Sarsıntı İhtarları Sistemi, 4,5 ve üzeri büyüklüğündeki tüm sarsıntılar için kullanıcılarına ihtar göndermeyi amaçlıyor. Bir sarsıntı, Mercalli şiddet ölçeğine nazaran bedellendiriliyor ve şiddet ölçeği 4 ve üzerindeyse, kullanıcılara iki farklı cinste ikaz gönderilebiliyor. Bu iki ikaz, şiddet ölçeğine nazaran farklılık gösteriyor.

  • Mercalli ölçeğine nazaran 3 – 5 ortasında ise (deprem büyüklüğü minimum 4,5 olmak şartıyla) kullanıcılara ‘Farkına Var’ uyarısı gönderiliyor. Bu ikaz, telefonun bildirimlerinde gösteriliyor ve kullanıcıya hafif sallantı uyarısı geçiliyor.
  • Mercalli ölçeğine nazaran 5 ve üzeri şiddetteki zelzelelerde, yani büyüklüğü ortalama 5 ve üzeri olan sarsıntılarda ise kullanıcılara ekranın tamamını kaplayan halde “Eyleme Geç” uyarısı gönderiliyor. Bu ikazda kullanıcılar, kendilerini muhafazaya almaları gerektiği konusunda da uyarılıyor.
  • Kullanıcı, zelzele bildirimiyle 4 dakika içinde etkileşimde bulunmadığı takdirde bildirim, ‘Deprem oldu’ bildirimine dönüşüyor ve gerçekleşen sarsıntı hakkında büyüklük ve uzaklık bilgisi veriliyor.

Peki Google, sarsıntı bildirimlerini nasıl sallantı hissedilmeden evvelce gönderebiliyor?

Android Sarsıntı İkazları Sistemi, büsbütün Android aygıtlara bağlı halde çalışıyor. Google’ın altyapısına bağlı olan sistem, Android telefonlarda bulunan ivmeölçerlerin bir manada sismometre olarak çalışmasını sağlıyor. Bir bölgede sallantı hissedildiğinde bu sallantıya dair datalar, Google Cloud üzerinden süratli bir halde gönderiliyor. İlgili sallantı bilgileri, sırf prize takılı ve sabit olan Android telefonlardan elde ediliyor.

Birçok Android telefon tarafından gönderilen dataların işlenmesinin akabinde Google, sallantının iddiası şiddetini ve büyüklüğünü belirleyerek zelzelenin olası tesir alanını da hesaplıyor. Bu tesir alanında bulunan tüm Android kullanıcıları, sarsıntının merkez üssüne bağlı olacak halde 60 saniye içinde bildirim alıyorlar. Elbette merkez üssü kullanıcıya ne kadar uzak olursa, bildirim alması da o kadar ihtimal dahilinde oluyor.

Deprem anında sarsıntının şiddeti ve büyüklüğünün arttığı hissedildiğinde de bilgiler güncelleniyor, bildirimler de değişebiliyor. Örneğin sarsıntı giderek artmaya devam ederse Google, anlık olarak sarsıntının etki alanını da büyüterek daha geniş bir alandaki kullanıcılara bildirim göndermeye başlıyor. Elbette tüm bu süreç, sadece birkaç saniye içinde gerçekleşiyor.

AFAD ile iş birliği yapılıyor:

Deprem ihtar sisteminin ayrıntılarıyla birlikte Google Türkiye Bağlantı Müdürü Sırma Süren, AFAD ile yapılan iş birliğiyle kullanıcılara gönderilen sarsıntı bildiriminin, kullanıcıları AFAD’ın internet sitesine yönlendireceğini açıkladı. Bu site üzerinden kullanıcılar, sarsıntı hakkında ayrıntılı bilgi alabilecekler ve acil toplanma merkezlerini de görebilecekler.

Android Zelzele İkazları Sistemi’nden faydalanmak için ne gerekiyor?

Google’ın büsbütün fiyatsız ve aygıta yerleşik olan Android Sarsıntı İkazları Sistemi’nden faydalanmak içinse telefonunuzun Android sürümünü 6.0 ve üzeri olması, konum hizmetinin açık olması ve Sarsıntı ikazları sisteminin etkin olması gerekiyor.

  • Sistemi telefonunuzda etkinleştirmek için Ayarlar > Pozisyon servisleri > Zelzele ikazları yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıyeten zelzele anında nasıl bir ikazla karşılaşacağınızı görmek için, tıpkı sayfada ‘Tanıtımı göster’ seçeneğine basabilirsiniz.

Ayrıca sistem, Google Play Hizmetleri üzerine kurulu bir sistem olduğundan ne yazık ki yalnızca Google ile uyumlu aygıtlarda çalışıyor. Münasebetiyle Huawei üzere Google takviyesinin olmadığı aygıtlarda bu sistemden faydalanamıyorsunuz.