Bitcoin Küçük bir Hata Nedeniyle CoinGecko’da Tahtından Oldu

Kripto para yatırımcıları, geçtiğimiz haftalarda en tanınan kripto para platformlarından CoinMarketCap’te yaşanan küçük bir yanılgı nedeniyle bir anda trilyoner ve üzeri insanlara dönüşmüşlerdi. Kısa müddette giderilen bu yanlışın akabinde emsal bir yanılgı da bugün, tanınan takip platformlarından biri olan CoinGecko’da görüldü.

Bu sabah saat TSİ 10.20 sularında görülen kusur, kripto para dünyasının lideri Bitcoin’in artık piyasa kıymeti açısından başkan olmamasına neden oldu. Çünkü Relevant (REL) isimli kripto para ünitesinin piyasa kıymeti, çok kısa müddetliğine 24 haneli sayı olan 7 septilyon dolar olarak gösterildi. Yanılgı, kısa mühlet içinde düzeltildi.

Bitcoin’in tahtından olduğu o anlar

GoinGecko’nun kurucu ortağı ve CEO’su Bobby Ong, kusurun gerçekleştiği dakikalarda “Bazı token’ların bedelini etkileyen bir aksaklık kelam konusu. Bu sorunu kısa müddette halledeceğiz. Umarım bir daha bu çeşit sıkıntılarla karşılaşmayız.” açıklamasında bulundu. Öte yandan CoinGecko’da bir anda septilyon dolarlık piyasa kıymetine ulaşan REL de olayla birlikte talep gördü ve değerinde %20’ye varan artış yaşadı.

Bu olay, Bitcoin’in birinci kere kazara tahtından edildiği bir olay değildi. Geçtiğimiz haftalarda CoinMarketCap’te yaşanan yanılgı nedeniyle Wrapped Bitcoin’in piyasa değeri de katrilyon dolarlara ulaşmış, Bitcoin’i tahtından etmişti. Bu kusur da tekrar kısa müddette düzeltilmişti.