Bored Ape NFT’lerinin Kurucularının Kim Olduğu Belli Oldu

NFT’ler, dünya çapında devam eden tartışmalara karşın gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Birçok insan milyonlarca dolar ödenen bu dijital varlıkları ‘saçmalık’ olarak, kimileri da kara para aklama yolu olarak nitelendiriyor. Durum bu türlü olsa da birçok NFT koleksiyonuna astronomik fiyatlar ödenmeye devam ediyor. Bu koleksiyonların tahminen de en ünlüsü, ‘Bored Ape Yacht Club’ koleksiyonu. Her biri birbirinden farklı 10.000 maymun imajından oluşan bu NFT’ler, nadirliklerine nazaran yüz binlerce, hatta milyonlarca dolara alıcı buluyor.

Farklı kesimlerden birçok ünlü isim de bu koleksiyondan eser satın almış durumda. Geçtiğimiz hafta ünlü müzikçi Justin Bieber’ın tek bir Bored Ape görseline 1.3 milyon ödediğini sizlerle paylaşmıştık. Bunun yanı sıra daha evvel de Eminem, Post Malone, Stephen Curry, Paris Hilton, Logan Paul, Mark Cuban, Gwyneth Paltrow üzere birçok farklı alanda başarılı isim koleksiyondan eserler satın almıştı. Ayrıyeten Adidas üzere dev şirketler de koleksiyon ile iştiraklerini açıklamıştı.

Florida’da yaşayan iki adam, koleksiyonun kurucu ortakları ortasında yer alıyor

Bu kadar büyük bir popülerliğe karşın koleksiyonun gerisinde kimin olduğu bilinmiyordu. Lakin gelen yeni haberler artık bu durumun, en azından bir kısmının, sır olmaktan çıktığını gösteriyor. BuzzFeed News tarafından yayımlanan rapor, milyonlarca dolar ödenen bu koleksiyonun gerisinde ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan iki adam bulunduğunu aktardı. Açıklamalara nazaran bu isimlerden birisi, Twitter’da ‘Gargamel’ olarak bilinen muharrir ve editör Greg Solano. Başkası ise Twitter’da ‘Gordon Goner’ takma ismiyle bilinen Wylie Aronow.

BuzzFeed’in yayımladığı makaleden sonra bu ikili, kimliklerini zımnî tuttukları ve NFT paylaşımları yaptıkları Twitter hesaplarından haberi doğruladı ve kendi fotoğrafları ile bir Bored Ape yapıtını yan yana paylaşarak ‘Web 2’de, Web 3’de ben’ tabirlerini kullandı. Ayrıyeten BuzzFeed, koleksiyonu piyasaya süren Yuga Labs isimli şirketle de irtibata geçtiğini, Solano ve Aoronow’un kurucu ortaklardan olduğunun CEO Nicole Muniz tarafından doğrulandığını da yazısında belirtti.

Son olarak bu ikilinin maymunları çizenler olmadığını belirtelim. Kaynaklara nazaran bu tanınan koleksiyonun çizimin baş sanatkarı 27 yaşında Seneca isimli bir bayan. Ayrıyeten Solano ve Aronow dışında iki tane daha kurucu ortak olduğu belirtiliyor. The Verge’e nazaran No Sass ve Emperor Tomato Ketchup takma isimlerini kullanan iki kimliği meçhul kişi daha milyonlarca dolarlık koleksiyonun gerisinde yer alıyor.