Google Chrome’un Logosu 8 Yıl Sonra Yeniden Değişiyor

İlk olarak 2008 yılında karşımıza çıkan ve o vakitler parlak, üç boyutlu ve şaşalı bir logoya sahip olan Google Chrome’un logosu, bugüne kadar üç sefer değişmişti. Son gelen bir habere nazaran Google Chrome logosu dördüncü kere değişiyor.

Google Chrome’un birinci logosu, bahsettiğimiz gibi üç boyutlu ve bol ışıklandırmalı bir logoydu. O vakitler için bu ögeler olağan ‘Of ne kadar teknolojik duruyor baksana’ dedirtiyordu. Daha sonra logo 2011 yılında iki boyutlu bir hal aldı ve ışıklandırma + gölgelendirmeye sahipti. 2014 yılındaki logo değişikliğinde de Google, ışıklandırmayı kaldırmıştı.

Sapsade bir logo: 2022 Google Chrome logosundan gölgelendirmeler de kalkıyor

Google Chrome’un 8 yıl sonra gerçekleşen logo değişikliğinde logodaki gölgelendirmeler de kalkıyor ve elimizde sade mi sade bir logo kalıyor. Gölgelendirmeler kalkınca güya logo renkleri incelmiş üzere görülebilir fakat bunun sebebi gölgelerin kalkması değil, mavi dairenin etrafındaki beyaz çemberin büyütülmüş olması.

Gölgelerin kalkmasının yanı sıra yeni logoda renkler daha da canlı hale getirilmiş. Bu sayede Google, Chrome’un çağdaş marka tarifine daha uygun bir logo sunmayı hedefliyor. Lakin logo, standart bir dizayna sahip değil çünkü farklı platformlarda farklı görünümlere sahip.

Google Chrome Windows 10-11, macOS, iOS ve ChromeBook logosu

Google Chrome logosunun Windows sürümü, Microsoft’un yeni akıcı arayüzüne uyacak biçimde daha canlı renkli bir görünüme kavuşacak. Fakat Chrome OS sürümü öbür sistem simgeleriyle eşleşmesi için büsbütün düz renkli bir sürüm alacak. Mac’lerde ise logo, içinde bulunduğu beyaz kareye gölge yansıtacak.

Yeni Google Chrome logosu güncellemesi, önümüzdeki birkaç ay içinde kademeli olarak bütün aygıtlara dağıtılacak. Siz logo güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.