Dünyanın İlk İnteraktif Robotu Cecilla İle Tanışın

Günümüzde artık birçok ülkede restoranlarda robot barmenler ve garsonlar çalıştırılıyor. Restorana oturduğunuzda siparişinizin bir robot tarafından alınması ve getirilmesi her ne kadar şu an bize biraz garip gelse de robotlar hayli büyük ilgi görüyor.

Robotlar git gide daha insansı bir hal alıyor ve gündelik yaşantımızda daha çok yer alıyor. Geliştirilmesi üç yıl süren Cecilia da hizmet kesimindeki robotlardan biri. Cecilia’yı öteki robotlardan ayıran özelliklerinden biri ise dünyanın birinci interaktif robot barmeni olması. Lakin hepsi bu değil.

40 lisan konuşabiliyor ve nakitsiz ödeme alabiliyor

Cecilia’nın dış görünüşü bir arcade konsoluna benziyor lakin bir arcade konsolundan çok daha fazlasını yaptığı kesin. Dijital ekranında bar tezgahının gerisinde boş vakitlerinde gözlükleri ve bar tezgahını temizlerken gördüğümüz Cecilia, müşterilerine sadece içecek sunmuyor. Cecilia şakalarından da kimseyi yoksun bırakmıyor. The Spoon’dan bir gazeteci ondan tatlı bir kokteyl istediğinde “2011’de Bitcoin satın almak kadar tatlı değil fakat bir kokteyl için gereğince tatlı” karşılığıyla Cecilia’nın şakalarından nasibini aldı.

Geliştirilmesi üç yıl süren Cecilia latifelerini yaparken bir yandan da saatte 120 kokteyl hazırlayabiliyor. Birebir vakitte müşterilerine kokteyl tekliflerinde bulunuyor, restorantın en kalabalık olduğu saatleri ve müşterin en çok tercih ettiği içkileri de analiz edebiliyor. 40 lisan konuşabilen ve nakitsiz ödeme alabilen sistemiyle Cecilia umarız iş yerinde müdürlüğe kadar yükselir.