Boston Dynamics’in Robotu Spot, Tüpraş’ta Testlere Başladı

Geçtiğimiz aylarda Hyundai, köpek şeklinde robotlarıyla bilinen Boston Dynamics’i satın almıştı. Şirkette hisse sahibi olan üçüncü şirket haline gelen Hyundai, robotik kesim üretip birleştireceği bir tedarik zinciri kurmayı amaçladığını da açıklamıştı ve sizlerebahsetmiştik.

Hyundai’nin satın almı gerçekleştikten sonra sevilen otonom robot Spot; otomobil üretim tesislerinde güvenlik amiri olarak işe başlamıştı. Spot, çalışma alanlarındaki zıtlıkları saptayarak personellerin can güvenliğini ve fabrikanın mal güvenliğini sağlayacağı belirtilmişti. Artık ise bu ünlü otonom robot Tüpraş’ta iş başı yaptı.

Spot Tüpraş’ta saha denemelerine başladı

Tüpraş, üretim alanlarında robot kullanımıyla, güvenli ve emniyetli iş ortamını desteklemeyi amaçlıyor. Riskli süreçlerde tekrarlayan işleri kolaylaştırarak, teknik grupların yetkinliklerini farklı alanlarda kullanmalarına imkan tanıyor.
Norveçli unicorn startup Cognite tarafından rafineriye özel sensörlerle donatılmış robotun, nizamlı denetim süreçlerini gerçekleştirmek üzere deneme çalışmaları birinci olarak İzmit Rafinerisi’nde, akabinde Kırıkkale Rafinerisi’nde tamamlandı.

Saha deneme çalışmalarından elde edilen bilgiler ve bilgiler ışığında ayrıntılı teknik değerlendirmeyi takiben; çeşitli alanlarda kullanım gereksinimleri da göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışmaları gerçekleştirilecek. Tüpraş, yapay zeka ve robotik teknolojiler yol haritası ile alanında birinci olmayı amaçlıyor.

Otonom robotun yeni işinde yapacağı şeylerden bahsedecek olursak; Spot’un üç boyutlu modellerle desteklenen gelişmiş yönetim platformu sayesinde beklenen aksiyonlar basitçe tanımlanabiliyor. Alanlarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri ve çeşitli emniyet kontrolleri robot tarafından otonom olarak yapılabiliyor. Yapay zekâ ile desteklenen kameralar sayesinde tabanda oluşabilecek rastgele bir sıvı çarçabuk saptanıyor ve üzerindeki sensörlerle de ortamdaki gazlar tespit edilebiliyor.

Spot, üzerinde bulunan termal kamera sayesinde görüntülenen yerlerin sıcaklık bedellerini de bildiriyor. Alınan sıcaklık dataları işlenerek entegre data idare sistemi sayesinde geriye dönük karşılaştırmalarla daha akıllı uyarılar elde edilebiliyor. Spot, ortam tarama kameralarıyla bulunduğu ortamın üç boyutlu modellerini de oluşturabiliyor. Manzara sürece usulleriyle objeler tanımlanabiliyor ve daha evvelden elde edilen bilgilerle de karşılaştırılarak ortamda bulunmaması gereken yabancı maddeler için uyarı oluşturabiliyor.