Binance CEO’sundan SMS Dolandırıcılığı Uyarısı

Kripto para ünitelerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı bilinen bir gerçek. Lakin popülaritenin artması kimi olumsuz durumları ortaya çıkarıyor ve birçok dolandırıcılık hadisesinin oluşmasına sebebiyet veriyor. Kripto para borsaları da kestirim edilebileceği üzere bu durumdan etkilenenlerin başında yer alıyor.

İşlem hacmi bakımından en büyük borsa olan Binance de bu durumdan etkilenme riskine sahip mecraların başında. Geçtiğimiz günlerde siber hücumlara karşı milyar dolarlık tedbir aldığını sizlerle paylaştığımız Binance’den artık de dolandırıcılar ile ilgili bir açıklama geldi. Şirket CEO’su Changpeng Zhao kullanıcıları bir dolandırıcılık konusunda uyardı.

SMS dolandırıcılığı

Twitter üzerinden bugün açıklamalarda bulunan ‘CZ’ lakaplı Zhao, kripto para topluluğunu SMS dolandırıcılığı konusunda uyardı. CZ yaptığı açıklamalarda, Binance müşterilerini maksat alan bu SMS’lere dikkat edilmesi gerektiğini, gönderilen linklere asla tıklanmaması gerektiğini tabir etti.

Paylaşılan ekran manzarasında bir SMS göze çarpıyor. Bilinmeyen bir IP adresinden para çekildiğini belirten ileti, alıcının bu süreci iptal etmesi için paylaşılan linke tıklaması gerektiğini söylüyor. Zhao da bu üslup ‘phishing’, yani düzmece vaatlerle insanları kandırmaya çalışan dolandırıcılık olaylarına müşterilerin inanmamasını, linklere tıklanmamasını ve borsa URL’sinin tarayıcılara her vakit elle yazılması gerektiğini vurguluyor.

Borsalar güvenlik yatırımlarını artırmaya devam etse de kripto paralara yönelik siber kabahatler süratle devam ediyor ve insanların başında soru işaretleri oluşturuyor. Dün yaptığımız bir haberde hackerların Wormhole ağına sızarak 320 milyon dolarlık Ethereum (ETH) çaldığını, geçtiğimiz haftalarda ise tanınan kripto para borsası Crypto.com’dan 34 milyon dolarlık kripto para çalındığını sizlere aktarmıştık.