CDR Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bugün kullanmakta olduğumuz her belgenin kendine mahsus bir formatı vardır. Bu format, belgenin barındırdığı içeriğe nazaran belirlenir. .cdr uzantılı CDR belgesi da bunlardan bir tanesi. CDR belgesi genel olarak CorelDRAW programı ile hazırlanmış vektör belgeleridir. Lakin bazı durumlarda CDR belgeleri, CD’den kopyalanmış bir müzik de olabilir. Yani ortalık biraz karışık.

Bu karmaşa nedeniyle pek çok kullanıcı CDR evrakı nedir, nasıl açılır merak ediyor. Elinizde CDR belgesi oluşturabilen bir yazılım varsa bu belgeyi kolay kolay açabilirsiniz. Lakin bu türlü bir yazılımınız yoksa öncelikle elinizdeki evrakın nasıl bir içerik barındırdığını bilmeli ve buna uygun bir yol izlemelisiniz. Gelin CDR belgesi nedir, nasıl açılır yakından bakalım ve uygulayabileceğiniz prosedürleri görelim.

CDR evrakı nedir?

.cdr uzantılı CDR evrakı, içinde CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, form üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör belgesidir. CorelDRAW görsel tasarım programı ile oluşturulmuş bu evraklar, yeniden birebir program ile açılabilmektedir. Şayet bu türlü bir programa sahip değilseniz uygulayabileceğiniz farklı metotlar var.

CDR belgesi nedir sorusunun başka bir cevabı da CD’den kopyalanmış müzik belgesidir. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda CDR belgesi görüyorsanız bu evraklar CD ya da DVD üzere bir aygıttan kopyalanmış müzik evrakları olabilir. Bu türlü bir durumda farklı bir yol izlemeniz gerekir.

CDR belgesi nasıl açılır?

  • Yöntem #1: Görsel barındıran CDR belgesi açma
  • Yöntem #2: Ses barındıran CDR evrakı açma

Görsel barındıran CDR evrakı açma:

Elinizde bulunan CDR belgesinin CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, hal üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör evrakı olduğunu düşünüyorsanız uygulamanız gereken birinci yol, en aktüel sürümdeki CorelDRAW programını kullanmaktır. Şayet bu programa sahip değilseniz şu uygulamalardan biri ile CDR belgesini açabilirsiniz;

  • Inkscape
  • CDR Viewer
  • CorelDRAW Graphics Suite
  • CorelDRAW PaintShop
  • CorelDRAW WordPerfect
  • Adobe Illustrator
  • ACD Systems Canvas

Listelediğimiz bu uygulamalardan kimileri fiyatlı, kimileri ise fiyatsızdır. Ücretli olanların deneme sürümünden yararlanabilirsiniz. Sık sık .cdr uzantılı CDR evraklarını açmıyorsanız fiyatlı programlardan birini kullanmanız önerilmiyor. Fiyatsız olanlar ve deneme sürümleri işinizi görecektir.

Ses barındıran CDR evrakı açma:

Eğer MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir CDR belgesi ile karşılaştıysanız ve bu belgenin ses barındırdığını düşünüyorsanız iTunes üzerinden bu belgeyi basitçe oynatabilirsiniz. Söz konusu CDR belgesi CD’den kopyalanmış ses belgesidir, bu belgeyi tekrar bir CD ya da DVD’ye yazmak istiyorsanız ImgBurn ya da DVD Decrypter kullanabilirsiniz.

CDR evrakı dönüştürme süreci:

.cdr uzantılı CDR evraklarını açmak biraz zahmetli bir süreç olduğu için bu evrakları daha kolay açılacak bir formata dönüştürmek isteyebilirsiniz. CDR evrakı dönüştürme süreci için buradaki irtibat üzerinden ulaşabileceğiniz Convertio internet sitesini kullanabilirsiniz.

Convertio belge dönüştürme sitesi, 100 MB’a kadar olan belgelerinizi online ve fiyatsız olarak pek çok farklı formata dönüştürebilir. Barındırdığı içeriğe bağlı olarak CDR belgelerinizi uygun bir formata dönüştürerek bundan sonra çok daha kolay açılmalarını ve düzenlenmelerini sağlayabilirsiniz.

‘CDR evrakı açılmıyor’ sorunu nasıl çözülür?

.cdr uzantılı CDR belgeleri birçok vakit içinde CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, biçim üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör belgesidir ve bu nedenle CorelDRAW görsel tasarım programı ile kolayca açılabilir. CorelDRAW programına sahip değilseniz üstte verdiğimiz listedeki uygulamalar kesinlikle CDR evrakınızı açacaktır.

.cdr uzantılı CDR belgeleri ile MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda karşılaşıyorsanız bu evrak, bir CD ya da DVD’den kopyalanmış bir ses belgesi olabilir. iTunes uygulaması bu çeşit evrakları kolay kolay açacaktır zira temel olarak standart ses evrakları ile ortalarında pek fazla fark yoktur.

Ne yaparsanız CDR belgesi açılmıyorsa ve dönüştürme sürecini de gerçekleştiremiyorsanız elinizdeki belgeden kuşku etmelisiniz. CDR belgeniz hasarlı ya da bozuk olabilir. Bu türlü bir durumda belgeyi edindiğiniz kaynak ile irtibata geçmeli ve belgenin farklı bir kopyasını almalısınız. Fakat kesinlikle bir sefer olsun CDR evrakını CorelDRAW ile açmaya çalışın.

CorelDRAW programı ile hazırlanmış vektör belgelerinin formatı olan .cdr uzantılı CDR belgesi nedir, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatı hakkında bilmeniz gereken değerli ayrıntılardan bahsettik.