Cerrahların Cinsiyeti, Ameliyat Sonuçlarını Etkiliyor

Cerrahların ve hastaların cinsiyetlerinin ameliyat sonuçlarını etkilediğini ortaya koyan yeni bir araştırma yapıldı. Ortaya çıkan sonuç ise sebebi şimdi bilinememekle birlikte epey farklı. Bu durum en kolay özetiyle şöyle: Erkek cerrahların ve bayan cerrahların karşı cinsi ve hemcinslerini ameliyat ettikleri sonuçlar ortasında kıymetli ölçüde fark var.

Ortadaki datalar karşılaştırıldığında kadın cerrahlar tarafından ameliyat edilen kadın hastalar, erkek cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerindekine göre daha sağlıklı ve hayatta kalma muhtemelliğine sahip oluyorlar. Misal bir senaryo tam aksisi durumda da geçerli fakat o durumda oranlar çok daha düşük.

Araştırma 1.3 milyon hasta ile yürütülmüş:

Kanada’nın Ontario bölgesindeki 21 deneyimli cerrahın 2007 ve 2019 yılları arasında 1.3 milyon hasta ile yürüttüğü bir çalışmada elde edilen datalara nazaran bayan hastaların erkek cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerinde komplikasyon yaşaması ihtimali %16, hastanede daha uzun kalma mümkünlüğü %20 ve ölme riskleri %32 daha fazla.

Öbür tarafta ise erkek hastalar, bayan cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerinde komplikasyon yaşama mümkünlüğü %2 daha fazla ve ölme mümkünlüğü %13 daha fazla. Bu garip durumun sebebi şu an için şimdi keşfedilemedi.

Ancak geçmişte bu hususta yapılan kimi araştırmalarda da emsal sonuçların elde edilmesi sonrası, kadın hekimlerin hastalarını daha yeterli dinledikleri ya da farklı reçeteler ve tedaviler kullandıkları için daha olumlu sonuçlar aldıkları üzere birtakım sonuçlar üzerinde durulmuştu. Ama bu bilgilerin teyit edilebilmesi için daha fazla çalışmaya gereksinim var.