Çevreye Daha Az Zarar Veren Bir Pil Teknolojisi Geliştirildi

Bilim insanları, hem sıradan piller kadar süratli şarj olabilen hem de etrafa daha az ziyan veren yeni bir pil üzerinde çalışıyor. Buna nazaran iyon pillerdeki lityum ve kobaltın değiştirilmesi sonucunda, etraf ve toplum için daha şuurlu ve zararsız bir teknoloji geliştirilmesi mümkün.

ABD’de bulunan Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, kısmen ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen sodyum bazlı bir pil malzemesi geliştirmeyi başarmış durumda. Geliştirilen sodyum bazlı yeni gerecin klasik bir lityum iyon pil kadar süratli şarj olabildiği, potansiyel olarak mevcut lityum iyon pillerden daha fazla enerji çıkışına sahip olduğu ve stabil olduğu belirtiliyor.

Geneksel bataryalar kadar süratli şarj edebiliyor

Pillerde bulunan iyonlar, elektrik üretimi basamağında negatif anot ve olumlu katot ortasında hareket ederler. Sodyum bazlı pillerde ise anotlar, kısa devrelere yol açabilecek dendrit ismi verilen filamentler geliştirebilir. Üstte bahsetmiş olduğumuz yeni teknoloji sayesinde ise sodyum bazlı pillerdeki bu dendrit oluşumunun engellenmesi ve pillerin lityum piller kadar süratli şarj olması mümkün olabilir.

İnce bir sodyum metal katmanının bir antimon tellür tozu üzerinde biçimlendirilmesi ve tabakanın tekrar tekrar katlanmasıyla geliştirilen anot gereci; dendrit oluşumunun ve korozyonun meydana gelmesini engelleyen tek bir sodyum atomu dağılımı yaratır. Buna ek olarak bu süreç ayrıyeten, lityum iyon pillerdekinee emsal bir şarj suratı ve muhtemelen daha yüksek bir güç kapasitesi ile pili çok daha stabil bir hale getirir.

Advanced Materials isimli mecmuada yayımlanan çalışmanın ortak müelliflerinden David Mitlin, geliştirilen yeni teknolojiyle aslında iki sorunu birden tıpkı anda çözdüklerini kaydederek, “Tipik olarak, ne kadar süratli şarj ederseniz, bu dendritler de o kadar çok oluşur. Münasebetiyle, dendrit büyümesini bastırırsanız, daha süratli şarj edip deşarj olabilirsiniz” sözlerini kullandı.

Öte yandan sabit güç depolama sistemlerine olan talep epeyce yüksek ve her geçen gün de artmakta. Bu yeni teknoloji sayesinde kelam konusu probleme daha istikrarlı, sürdürülebilir ve daha ucuz bir tahlil sağlanması mümkün olabilir.