COVID-19 Geçiren Adamın Penisi 4 Santimetre Küçüldü

Koronavirüs kaynaklı COVID-19 hastalığı, beşerler üzerinde farklı formlarda seyredebiliyor. Kimi beşerler hastalığı hafif atlatıyor, kimisi hastaneye kaldırıyor, kimisiyse ne yazık ki hayatını kaybediyor. Öte yandan birtakım şahıslar, COVID-19’un kimi tesirlerini çok daha uzun bir müddet boyunca hissedebiliyorlar. Bu bireylerin içinde bulunduğu durum da ekseriyetle ‘uzun COVID’ olarak isimlendiriliyor.

Geçtiğimiz günse Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun COVID’den mustarip olduğu söylenen bir erkek, çok değişik bir açıklamada bulundu. 30’lu yaşlardaki adam, daha evvel ortalama boyun üzerinde olduğunu söylediği penisinin COVID’in akabinde küçüldüğünü argüman etti. İsmini bâtın tutan adam, bu nedenle öz inancının de incindiğini açıkladı.

Penisi yaklaşık 4 santimetre küçüldü

How to Do It isimli bir podcaste katılan adam, kendisini 30’lu yaşlarda heteroseksüel bir erkek olarak tanıttı ve geçtiğimiz temmuz ayında COVID’e yakalandığını, çok hastalandığını söyledi. Hastaneden çıktığında erektil disfonksiyondan (iktidarsızlık) mustarip olduğunu, lakin bu sorunun vakitle geçtiğimi belirtti. Ardındansa daha uzun vadeli bir sorun geldi:

“Penisim küçüldü. Hastalanmadan evvel ortalamanın üzerindeydim, çok büyük değildi lakin katiyen olağandan daha büyüktü. Şimdi yaklaşık bir buçuk inç (3,80 santimetre) kaybettim ve muhakkak ortalamanın altında kaldım. Görünüşe nazaran damar hasarından kaynaklanıyor ve hekimlerim kalıcı olduğunu düşünüyor. Sahiden ehemmiyeti yok, lakin yataktaki yeteneklerime olan özgüvenim üzerinde derin bir tesiri oldu.”

Podcastte bahisle ilgili konuşan ürolog Ashley Winter, penis küçülmesi durumunun COVID sonrasında sahiden de küçülebileceğini, bunun erektil disfonksiyonun tesiri olduğunu açıkladı. Winter, penisin kendini esnetmediği bu uzun sürecin penisin kısalmasına neden olabileceğini belirtti. Ayrıyeten Winter, virüsün penisteki kan damarlarına girebildiğini, kanın akışını bozabildiğini söz etti.

Daha evvel Londra Üniversite Akademisi tarafından yapılan ve 3.400 kişi ile COVID’in uzun vadeli semptomlarının araştırıldığı bir araştırma, az de olsa penis küçülmesi sıkıntısının bildirildiğini ortaya koymuştu.