Cybertruck’ın Çıkış Tarihi İnternet Sitesinden Kaldırıldı

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla, 2019 yılında elektrikli kamyoneti Cybertruck’ı tüm dünyaya tanıtmıştı. Sıra dışı tasarımı ile ilgi çeken bu araç, birçok beşerde heyecan uyandırmış ve merakla beklenilmeye başlanmıştı. Lakin aracın tanıtımından bu yana üretim ile ilgili birçok aksaklık yaşandı.

Cybertruck’ın birinci olarak 2021’in sonuna yanlışsız üretileceği açıklanmıştı. Lakin geçtiğimiz aylarda bu tarihin 2022 yılının sonuna ertelendiği duyurulmuştu. Bunun akabinde da aracın teknik özellikleri ve fiyat bilgisi internet sitesinden kaldırılmıştı. Artık de Cybertruck’ı heyecanla bekleyenleri üzecek bir haber geldi. Tesla, web sitesinden Cybertruck’ın 2022’de üretileceğini belirten tarihi kaldırdı.

Cybertruk’ın üretim tarihi internet sitesinden kaldırıldı

Bu durumun birinci olarak Edmunds isimli araba sitesi tarafından fark edildiği aktarıldı. Edmunds’a nazaran şirketin sitesinde bulunan sipariş sayfasında evvelce, “2022 yılında üretim yaklaştığında konfigürasyonunuzu tamamlayabileceksiniz” yazıyordu. Fakat artık bu kısımda sadece “Üretim yaklaştığında konfigürasyonunuzu tamamlayabileceksiniz” ifadeleri yer alıyor. Bu da merakla beklenen kamyonetinin çıkış tarihinin bir sefer daha ertelenmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

The Verge’e nazaran bu kararın ardında birçok faktör olabilir. Bunlardan en mümkün olanlar, hepimizin de iddia edebileceği üzere, dünya genelinde devam eden pandemi ve çip krizi. Bunun yanı sıra aracın eşsiz dizaynının da üretimi geciktirmiş olabileceği gelen haberler ortasında yer alıyor.

26 Ocak’ta Cybertruck için ‘Yol Haritası Güncellemesi’ Paylaşılacak

Yine de dev şirket, bu problemlere karşın 2021 yılında 1 milyona yakın araç satarak rekor kırıldığını ve evvelki yıla nazaran %87’lik bir satış artışı yaşandığını duyurmuştu. Buna ek olarak Model 3, Avrupa’da aylık araç satışlarında bir numaraya yerleşme başarısına imza atmış ve bunu yapan birinci elektrikli araç olmuştu.

Şu an için üretim tarihinin ne vakte ertelenmiş olabileceği ile ilgili bir bilgi yok. Fakat şirketin bu kararlarının, birtakım müşterilerini kaybetmesine neden olabileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra Ford’un F-150 Lightning elektrikli kamyoneti üzere araçların da Cybertruck’a önemli rakipler olabileceğini belirtmekte yarar var. Cybertruck ile ilgili yakın vakitte daha fazla bilgiye ulaşacağımızı da belirtmeden geçmeyelim. Şirket CEO’su Elon Musk yaptığı bir açıklamada, 26 Ocak’ta, yani önümüzdeki haftalarda Cybertruck için bir ‘Ürün Yol Haritası Güncellemesi’ paylaşacaklarını kaydetmişti.