Domuz Beyin Hücreleri Nakliyle Epilepsi Tedavi Edildi

Bilim dünyasında hayli kıymetli bir gelişme yaşandı. Araştırmacılar, uzun bir müddettir epilepsi üzere nörolojik hastalıkları nasıl tesirli bir formda tedavi edecekleri konusunda çalışmalar yapıyordu. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde epilepsi hastası olan bir deniz aslanında gerçekleştirilen bir deneyse bu alanda büyük bir adıma imza attı.

Cronutt isimli deniz aslanı, epilepsi nöbetlerinin artmasıyla birlikte yemek yiyemez hale gelmişti. Fakat domuz beyin hücrelerinin nakledilmesiyle gerçekleşen deneysel bir ameliyatın akabinde Cronutt’un son bir yıldır hiç nöbet geçirmediği paylaşıldı. Bilim insanları, artık de bu sürecin öbür hangi canlılarda uygulanabileceğini araştırmaya koyuldu.

İnsanlar üzerinde de test edilmesi planlanıyor

Kaliforniya kıyılarında deniz aslanlarının hudut sistemini etkilediği tespit edilen bakteri çeşitlerinden ötürü epilepsi nöbetleri geçirmeye başlayan Cronutt’un 2020 yılında durumu o kadar önemli bir hal almış ki ‘ötenazi’ tek seçenek üzere gözüküyordu.

Bilim insanları daha evvelden beynin hipokampus bölgesinde bulunan ve epilepsi nöbetlerini önleyici özellikte olan domuz beyin hücrelerinin bir kısmını farelere naklederek tedavi uygulamayı denemişlerdi. Akabinde da farelerin tamamında epilepsi hastalığının tamamen tedavi edildiği gözlemlenmişti. Araştırmacılar, bu usulün Cronutt için de işe yarayıp yaramayacağını görmek için ameliyat hazırlıklarını başlattı.

Tıpkı farelerde olduğu üzere Cronutt’un da beyninin hipokampus bölgesine 200 bin kadar domuz beyin hücresi nakledildi. Deniz aslanının durumu son derece önemli olmasına rağmen son bir yıldır hiç epilepsi nöbeti geçirmediği belirtiliyor. Araştırmacılar, bu prosedürle birlikte artık Cronutt’un daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayacağını söz ediyor.

Bilim insanları, bu tedavinin insanlarda uygulanmadan önce hala hayli kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiğini ve hiçbir ziyan getirmeyeceğinden emin olunması gerektiğini belirtiyor. Bu soru işaretlerinin yanıtları netleştikten sonra, tedavi sisteminin beşerler için de geliştirilebilmesi hedefleniyor.