Dacia Spring Türkiye’ye Geliyor: İşte Tahmini Fiyatı

Türkiye’de bilhassa de fiyat rekabeti nedeniyle tüketicilerin ilgisini çekmeyi başaran Dacia, geçtiğimiz yıl prestijiyle elektrikli otomobil işine girdi. Bu bağlamda; Spring isimli bir araçla karşımıza çıkan Dacia, bu modeliyle Avrupa’da büyük ilgi gördü. Aracın Türkiye’ye gelmesi de beklenen. Pekala Dacia Spring, hangi özelliklere sahip ve bu aracın Türkiye fiyatı tahminen ne olabilir?

Dacia Spring için genel bir tanımlama yapacak olursak, bu aracın Sandero’nun elektriklisi olduğunu rahatlıkla lisana getirebiliriz. En azından dış tasarım için yapabileceğimiz en uygun tanımlama bu oluyor. Çünkü araçlar birbirlerine ziyadesiyle benziyor. Lakin motor özelliklerine ve teknolojik donanımlara baktığımızda Spring’in bambaşka bir araç olduğunu rahatlıkla lisana getirebiliriz.

Dacia Spring işte bu türlü görünüyor

Aracın dış dizaynına baktığımızda; kapalı ve etkileyici bir dizayna sahip ızgara ile karşılaşıyoruz. Tüketiciler, bu ızgaradaki Dacia logosunun altında yer alan şarj portunu kullanacaklar. Ayrıyeten; aracın kapı kolları da neredeyse içeri gömülmüş bir durumda. Çok renkli yapıya sahip Spring, art kısımda ise Sandero ile büsbütün tıpkı yapıda.

Dacia Spring’in iç dizaynına baktığımızda, neredeyse büsbütün hayalet gösterge ekranı ile karşılaşıyoruz. Orta konsolda ise büyüklük açısından pek kâfi olan multimedya ekranı bizleri karşılıyor. Dacia Spring’in uygun fiyatlı bir elektrikli araba olduğunu düşünecek olursak; bu donanımın tüketiciyi memnun edeceğini rahatlıkla lisana getirebiliriz.

Dacia Spring’in motor özellikleri biraz şaşırtan. 26,8 kWh bataryaya sahip olan araç, WLTP standartlarında 225 km yol alabiliyor. Aracın kent içi menzili ise 295 km olarak açıklandı. 125 km/sa azamî sürat pahasına sahip olan araç, yaklaşık 44 beygir gücünde olması nedeniyle daha çok şehir kullanımına uygun üzere görünüyor. Bu ortada; Dacia Spring’in şarj mühletinin 2,3 kW mesken prizi ile 14 saat civarında dolduğunu belirtelim.

Dacia Spring, anavatanı Fransa’da 17 bin 390 euro civarında satın alınabiliyor. Bu fiyata bayi karının dahil olduğunu ve 4.695 euroluk hükümet takviyesinin hariç olduğunu belirtelim. Lakin Türkiye için genel bir kestirim yürütecek olursak; aracın Türkiye’ye geliş fiyatının 270.111 TL, yüzde 10’luk ÖTV’nin 27.011 TL, ÖTV eklendikten sonraki KDV’nin ise 53 bin 481 TL olacağını belirtebiliriz. Bu durumda; aracın kestirimi Türkiye fiyatı 350 bin TL’den biraz daha yüksek olacaktır.