Meta: Facebook ve Instagram ile Avrupa’dan Çekiliriz

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi olan Meta, geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 2021 yılını kapsayan bir rapor sundu. 134 sayfadan oluşan bu yıllık raporda şirketin yıllık özeti sunulurken şimdi bugün, garip ve epeyce tezli bir cümle keşfedildi. Meta, doğrudan Avrupa’ya rest çekti.

Şirket, SEC’e sunduğu raporda Avrupa Birliği’nin Temmuz 2020’de aldığı ‘Schrems II’ kararına yönelik isyanda bulundu. Öbür bir ismiyle ‘Gizlilik Kalkanı’ olarak anılan bu karar, Meta’nın platformlar aracılığıyla kullanıcılarının ferdî bilgilerini toplama önünde büyük bir hukukî engel oluşturuyor. İşte Meta, tam da bu nedenden ötürü ‘Ya yine düzenleme yapılır ya da biz Avrupa’dan çekiliriz.’e bağlanan bir cümle kurdu:

“Hizmetlerimizden kimilerini Avrupa’da sunamayacağız”

“Yeni bir transatlantik bilgi transfer çerçevesi benimsenmezse ve SCC’lere (Standart Mukavele Maddeleri) yahut Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne öteki alternatif data transfer araçlarına güvenmeye devam edemezsek, Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere, işimizi, mali durumumuzu ve faaliyet sonuçlarımızı değerli ölçüde ve olumsuz tarafta etkileyecek en kıymetli eser ve hizmetlerimizden kimilerini Avrupa’da sunamayacağız.”

Meta’nın işini hukukî olarak zorlaştıran ‘Gizlilik Kalkanı’, Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sunuculara Avrupalıların ferdî bilgilerinin aktarılmasının önüne geçiyor. Meta, bunun yerine tüm bilgileri Avrupa’da tutmakla yükümlü bırakılıyor. Hasebiyle Meta, bilhassa Facebook’un gelir kapısı kişiye özel reklamlar için gerekli olan verileri edinemiyor.

Schrems II kararı, sırf Meta’yı değil, Google, Microsoft ve Amazon dahil olmak üzere tüm ABD merkezli şirketleri etkiliyor.

Peki Meta Avrupa’dan çekilirse Türkiye’den de çekilir mi?

Meta’nın şikâyetçi olduğu Schrems II kararı, yalnızca Avrupa Birliği üyelerini kapsıyor. Yani bu karar ülkemizde ABD’li şirketlere yönelik uygulanan bir karar değil. Münasebetiyle ülkemizde Meta’nın faaliyetlerini zora sokan bir uygulama yok. Bu da şu anlık Meta’nın hizmetlerini Avrupa’dan çekse de Türkiye’den çekmeyebileceğini gösteriyor.

Öte yandan Meta ve Türkiye ortasında farklı bir tartışma dönüyor: