Dev Balinalarla Beslenen Süper Yırtıcı: Megalodon

Binlerce metrelik derinliklere sahip okyanuslar hem mükemmelliği hem de korkutucuğuyla biz insanları içine çekiyor. Bu derin sularda bizi bir çırpıda yok edecek canlılar bulunmakta. Günümüzde bile okyanusta tabanı görünmeyen bir suya girdiğimizde birden fazla insanın içini dehşet kaplayacaktır. Elbette derinliklerden ne geleceği muhakkak olmadığı için bu kaygı çok olağan. Pekala günümüzdeki canlılara nazaran çok daha büyük ve korkutucu görünen canlılara mesken sahipliği yapan geçmişe bir göz atsaydık.

Günümüzde deniz ve okyanuslarda en çok korkulan canlı muhtemelen büyük beyaz köpekbalığıdır. Devasa yapıları, dehşetli görünümleri ve pek çok insanı öldürmesiyle bilinen büyük beyaz köpekbalıkları, bugün anlatacağımız canlının yanında tatlı bir akvaryum balığı olabilir. Evet, bugün sizlere büyük beyazların atası olduğu düşünülen, lakin günümüzde yanlış bir bilgi olduğu anlaşılan megalodonları anlatacağız. Devasa boyutlarıyla denizdeki büyük küçük demeden tüm canlıları kendine av belirlemiş olan megalodonlar, 2,7 x 3,4 metre genişliğinde çene genişliğiyle nitekim de muhtemelen karşısına çıkanın son anı olduğuna emin olabileceği bir canlıydı.

Okyanuslarda yaşamış en büyük köpekbalığı megalodonu tanıyalım

Bir köpekbalığı tipi olan megalodonlar 15 – 16 metre uzunluğa ulaşan devasa eteborlardır. Bazı kaynaklara nazaran uzunlukları 20 metreye ulaştığı söylense de bu balıkların genelde 16 metreye ulaştığı düşünülüyor. Bu kadar büyük bir balığın karnını doyurması da çok kolay değildi. Kendisi üzere dev olsa da sudaki küçük canlılarla beslenen balinaları avlayan megalodonlar, saldırdıkları canlının boyutuna nazaran farklı taktikler izlemişlerdir. Neredeyse küçük bir oda boyutunda açtığı çenesi 276 dişle kaplıydı ve 108.514 ila 182.201 Newton (N) gücünde bir ısırığı vardı. Bu gücü daha yeterli anlamanız için bir insanın çenesinin ısırma kuvveti 1.317 N, bir beyaz köpekbalığının ısırma kuvveti ise 18.216 N’dir.

“Megalodon, daha büyük bir beyaz köpekbalığıdır” bilgisi yanlışsız mu?

Yakın periyoda kadar yapılan araştırmalar megalodonun devasa bir büyük beyaz köpekbalığına benzediğini gösteriyordu. Günümüzde ise bunun yanlış olduğuna inanılıyor. Megalodonlar büyük beyaz köpekbalığı ile karşılaştırıldığında daha kısa bir burna ve daha düz, ezilmiş üzere görünen bir çene yapısına sahipti. Mavi köpekbalığı üzere tartısını ve boyutunu desteklemesi için uzun göğüs yüzgeçleri bulunuyordu.

Megalodonun büyük beyaz köpekbalığının büyük versiyonu olduğu düşünülmesinin sebebi bu iki çeşidin akraba olduğu düşünülmesiydi. Günümüzde bu akrabalık bağının gerçek olmadığı, megalodonun kendisinin son üyesi olduğu farklı bir köpekbalığı soyundan geldiği biliniyor. Megalodonun bilinen en eski atası Otodus obliquus olarak bilinen bir köpekbalığı cinsidir. 10 metre uzunluğa sahip bu köpekbalığının da soyunun Cretelamna appendiculata’ya kadar uzandığı ydüşünülüyor. Bu da megalodonun soyunun 100 milyon yıldan eskiye dayandığını ortaya çıkarıyor.

Megalodonun kuşağı neden tükendi?

Devasa boyutlarıyla hiçbir rakibi olmayan bir canlı düşünün. İstediği her şeyi öldürüp yiyen bu canlının jenerasyonu neden tükenmiş olabilir? Elbette buradaki en büyük nedenin açlık olduğu düşünülüyor. Gezegenin global soğuma kademesine girdiği Pliyosen periyodunda kuşağı tükenen megelodonlara dair elde edilen deliller bu canlıların 3,4 milyon yıl evvel jenerasyonunun tükendiğini gösteriyor.

Bilim insanlara global soğuma nedeniyle tüm büyük deniz hayvanlarının üçte birinin soğuk nedeniyle öldüğünü bunun da besin zincirinin en zirvesindeki canlılara ziyan verdiği düşünülüyor. Yani bu devasa megalodonlar hakikaten fazla olan besin muhtaçlığını karşılayamadığı için, yani açlık nedeniyle yok oldular.

Megalodonlar hala olabilir mi?

Denizlerin hala çok küçük bir kısmını keşfettik. Bu sebeple de megalodonların hala var olabileceği sıkça tartışılan bir husus. Her ne kadar bu türlü hususlar konuşulsa da bu türlü bir şeyin çok da mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Megalodonlar derin okyanus canlıları olmadıkları için şayet yaşasalardı onları da kesinlikle görürdük.

Peki sizler bu devasa deniz canlısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Kusursuz bir yırtıcı olan megalodonu ve bu canlının neden günümüzde olmadığını açıkladık. His ve fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.