DHCP Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Son kullanıcılar olarak standart irtibatların büyük bir kısmını varsayılan ayarlar üzerinden otomatik olarak gerçekleştiririz zira gerekli bilgileri sağlayacak pek çok temel protokol vardır. Bunlardan bir tanesi de DHCP sunucusu ismi verilen ve birden fazla aygıtın tıpkı ağa bağlanması durumunda gerekli IP adresi, ağ geçidi üzere bilgileri otomatik olarak sağlayan protokoldür.

DHCP nedir pek çoğumuz bilmiyoruz zira bu sistem aslında otomatik olarak işlemekte ve tıpkı ağda kullandığımız aygıtları birbirine bağlamaktadır. Fakat işler biraz daha büyüdüğü vakit ve birebir ağa bağlanması gereken aygıt sayısı arttığı vakit DHCP sunucu ayarları yine yapılandırılmaya muhtaçlık duyabilir. Gelin DHCP nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır, nasıl ayarlanır biraz daha yakından inceleyelim.

DHCP nedir?

Dynamic Host Configuration Protocol, kısaca DHCP, Türkçesi ile Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü aynı ağa bağlanmak isteyen birden fazla aygıtın ilişki için gerekli temel bilgilerini otomatik olarak sağlayan bir sunucu protokolüdür. Hem aygıtlar hem de ağ ayarları üzerinden DHCP ayarları düzenlenebilir.

Genel olarak birden fazla durumda DHCP sunucu protokolü otomatik olarak çalıştığı için birkaç küçük aygıtın tıpkı ağ üzerinden birbiri ile bağlantı kurmasını ve internete bağlanmasını mümkün kılar. Lakin yüzlerce farklı aygıtın olduğu büyük şirket ağlarında bu sunucu protokolünün özel olarak düzenlenmesi gerekebilir.

DHCP ne işe fayda?

 • IP Adresi
 • Ağ Geçidi
 • Alt Ağ Maskesi
 • DNS Sunucu Adresi
 • WINS Sunucu Adresi

Farkında bile olmasak da aslında birebir ağ üzerinden birbirleri ile irtibat kuran ve internete bağlanan aygıtların bazı temel gereksinimleri vardır. Bunlardan kimileri üstteki üzeredir. Tüm bu temel bilgiler sağlanmadığı sürece aygıt ağa hakikat bir biçimde bağlanamaz, ağa bağlı öteki aygıtlarla irtibat kuramaz ve internete bağlanamaz. Bu noktada devreye DHCP sunucu protokolü girer ve ağa bağlı aygıtların tamamına bu gerekli bilgileri sağlayarak irtibat güvenliğini ve verimliliğini sağlar.

DHCP nasıl çalışır?

DHCP sunucu protokolü çalışmaya başladığı anda ağa dahil olan aygıtları tespit eder ve birinci olarak her birine eşsiz bir IP adresi atar. Artık IP adresi muhakkak olan aygıt, ağa bağlı başka aygıtlarla irtibata geçebilir ve genel ağ olan internete bu IP adresi üzerinden bağlanabilir. Gerekli durumlarda ek bilgiler de tekrar DHCP tarafından sağlanır.

Çalışma prensibi ise son derece kolaydır; aygıt, ağa bağlanma isteği gönderir. DHCP sunucusu bu iletisi alır ve havuzdan bir IP adresi seçilir. Seçilen IP adresi istemciye yani ağa bağlanmak isteyen aygıta gönderilir. DHCP sunucu protokolünün sağladığı IP adresi, aygıt ağa bağlı olduğu sürece geçerlidir. Yeni bir aygıt, yeni bir IP adresi gerektirir.

Windows DHCP ayarları nasıl yapılır?

 • Adım #1: Ayarlar sayfasını açın.
 • Adım #2: Ağ ve İnternet sayfasını açın.
 • Adım #3: Ayarlarını değiştirmek istediğiniz ağı seçin ve Yönet yazısına tıklayın.
 • Adım #4: Ethernet ağını seçin.
 • Adım #5: Düzenle butonuna tıklayın.
 • Adım #6: IP ayarlarını düzenle seçeneğine tıklayın.
 • Adım #7: El ile ya da otomatik düzenlemeyi seçebilirsiniz.
 • Adım #8: Elle giriyorsanız IPv4 ve IPv6 ayarlarını belirleyin.
 • Adım #9: Düzenlemeleri kaydedin.
 • Adım #10: İşlem tamam.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden DHCP ayarlarını düzenlemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Çoğu durumda otomatik düzenleme seçeneği pek çok sorunu çözecektir. Elle düzenleme yapmanız gereken durumlarda IPv4 ve IPv6 ayarlarını dikkatli bir halde düzenlemelisiniz.

DHCP kullanmanın avantajları:

Eğer bir bilişim uzmanı değilseniz ya da bu çeşit işlerle ilgili değilseniz birçok durumda ağ ayarlarının otomatik olarak DHCP sunucu protokolü üzerinden yapılması işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Zaten meskende kullanılan ağa bağlanacak aygıt sayısı az çok aşikâr olduğu için otomatik düzenleme yapmak her vakit çok daha kolaydır.

Ağa bağlanan aygıt sayısı arttıkça ve ağ üzerine binen yük arttıkça özel düzenlemeler yapmak gerekebilir ancak dediğimiz üzere bu uzmanların işidir. Gerekli durumlarda internet servis sağlayıcınızla ya da aygıtlarınızın üretici firmalarıyla bağlantıya geçerek kelam konusu problemleri çözebilirsiniz. Birtakım durumlarda uzaktan erişim ile bu çeşit meseleler çözülebilir.

Aynı ağa bağlanan birden fazla aygıt için gerekli bilgileri otomatik olarak sağlayan DHCP nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır, nasıl ayarlanır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu sunucu protokolü hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Rastgele bir meseleyle karşılaştığınız vakit kesinlikle internet servis sağlayıcınızla irtibat kurun.