Word Dosyasını PDF Olarak Kaydetme Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılmakta olan pek çok farklı Office yazılım paketi olmasına karşın hala en tanınan olanı Microsoft Office uygulamaları ya da Office 365 aboneliğidir. Bu paketler kapsamında kullanılan doküman düzenleme programı Word ile hazırlamış olduğunuz dokümanları sadece DOC ya da DOCX formatında değil, birebir vakitte bu Word evrakını PDF olarak kaydetme imkanınız da var.

Word belgesini PDF olarak kaydetme işlemi için ek olarak üçüncü taraf bir yazılım ya da rastgele bir dönüştürme programı kullanmanıza gerek yok. Word programı üzerinden ya da fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Online Word hizmeti üzerinden Word belgesini PDF olarak kaydetmeniz mümkün. Gelin bu sürecin ayrıntılarına yakından bakalım ve süreç sırasında dikkat etmeniz gereken ayrıntıları görelim.

Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci:

 • Adım #1: PDF olarak kaydetmek istediğiniz Word belgesini açın ya da oluşturun.
 • Adım #2: Dosya sekmesini genişletin.
 • Adım #3: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
 • Adım #4: Seçenekler ortasından PDF’i seçin.
 • Adım #5: Dosyanın kaydedileceği maksat klasörü seçin.
 • Adım #6: Dosya ismi belirleyin.
 • Adım #7: Kaydet butonuna tıklayın.
 • Adım #8: İşlem tamam.

Adım #1: PDF olarak kaydetmek istediğiniz Word evrakını açın ya da oluşturun:

Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci için öncelik Microsoft Word uygulaması üzerinden DOC ya da DOCX uzantılı bir evrak açmalı ya da yeni bir doküman oluşturmalısınız.

Adım #2: Evrak sekmesini genişletin:

Bir belge açtıktan ya da oluşturduktan sonra şayet düzenleme gerekiyorsa gerçekleştirin. Akabinde ekranın üstünde bulunan araç çubuğundaki Dosya yazısına tıklayarak menüyü açın. Karşınıza belge üzerine yapabileceğiniz pek çok süreç çıkacak.

Adım #3: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın:

Dosya sekmesini genişlettikten sonra açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Farklı Kaydet yerine Kaydet seçeneğine tıklarsanız dosya DOC ya da DOCX formatında kaydedilir.

Adım #4: Seçenekler ortasından PDF’i seçin:

Farklı Kaydet seçeneğine tıkladığınız vakit karşınıza Microsoft Word sürümüne nazaran değişen seçenekler çıkacak. Yani evrakınızı PDF dışında farklı bir formatta da kaydedebilirsiniz. Word belgesini PDF olarak kaydetme sürecine devam etmek için PDF seçeneğine tıklayın.

Adım #5: Belgenin kaydedileceği gaye klasörü seçin:

PDF olarak kaydedeceğiniz belgenizi Word evrakı ile birebir klasöre, farklı bir klasöre ya da harici bir aygıta kaydedebilirsiniz. Dosyayı daha sonra farklı klasöre taşımanız ya da kopyalamanız da mümkün.

Adım #6: Evrak ismi belirleyin:

Hedef klasörü seçtikten sonra belge ismi belirlemelisiniz. Yeni PDF evrakının ismi Word evrakı ile tıpkı olabilir ya da değişikliği göstermesi için farklı bir isim kullanabilirsiniz.

Adım #7: Kaydet butonuna tıklayın:

Word belgesini PDF olarak kaydetme sürecinin son adımı olarak yaptığınız düzenlemeleri denetim ettikten sonra Kaydet butonuna tıklamanız kâfi. Word belgeniz artık PDF formatında bir belge olarak belirlediğiniz isimle, seçtiğiniz klasörde kaydedilmiş olacak.

Online Word üzerinden Word belgesini PDF olarak kaydetme:

 • Adım #1: Buradan Online Word internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Bir Word belgesi açın ya da yeni bir evrak oluşturun.
 • Adım #4: Dosya sekmesini genişletin.
 • Adım #5: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
 • Adım #6: PDF seçeneğine tıklayın.
 • Adım #7: Hedef klasör ve evrak ismi belirleyin.
 • Adım #8: İşlem tamam.

Online Word üzerinden Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Hala pek bilinmese de Microsoft, pek çok farklı uygulamasını fiyatsız olarak online kullanmanıza müsaade veriyor. Bu online uygulamaları kullanmak için yapmanız gereken tek şey Microsoft hesabına sahip olmak.

Microsoft Word uygulamasında olduğu üzere Online Word hizmetinde de Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci için emsal adımları izliyorsunuz. Esasen online hizmet ve uygulama birden fazla durumda emsal özellikler sunuyorlar. Online Word sadece ayrıntılı süreçler için birtakım hudutlar koyuyor lakin standart kullanım için pek çok kullanıcının işini görecektir.

Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bu süreç için uygulayabileceğiniz teknikleri adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık. Kullandığınız Microsoft Word sürümüne bağlı olarak süreç adımlarında değişikliklerle karşılaşabilirsiniz lakin birden fazla durumda misal başlıklar görürsünüz.