Dünya’nın Seslerini Dinleyebileceğiniz Site

Haftalık site önerme serüvenimizde bu hafta çok minnoş bir site var. Sounds of Earth ismi verilen bu siteye girdiğinizde karşınıza Dünyamızın üç boyutlu bir modeli çıkıyor. Bu üç boyutlu model kendi etrafında dönerken onu siz de istediğiniz üzere döndürebiliyor ve istediğiniz yeri görebiliyorsunuz.

Ancak sitenin asıl emeli alışılmış bu değil. Bu üç boyutlu dünya modelinin üzerinde ufak oynatma butonları bulunuyor. Bu butonlardan rastgele birine bastığınız vakit o butonun tam altında bulunan bölgedeki sesleri dinleyebiliyorsunuz, yani Dünya’nın seslerini. Buradan ulaşabileceğiniz siteye dair bilgileri aşağıda sizlerle paylaştık.

Şu anda Dünya’nın yalnızca 11 bölgesini dinleyebiliyorsunuz

Sounds of Earth, sitenin kurucusunun dediğine nazaran ekosistemlerimizin korunması ve onarımı için rahatlama yahut meditasyon yapma ve farkındalığı artırmaya yardımcı olmak ismine tabiatın ortam seslerinden oluşan bir koleksiyon yaratma gayesiyle doğmuş. Sitenin kurucusu ayrıyeten gelecek kuşakların de doğal olarak gördüğümüz bu doğal görünümlerin ve seslerin tadını çıkarabilmeleri için çevremizi müdafaamız ve restore etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Şu anda Sounds of Earth sitesinden seslerini dinleyebileceğiniz bölgeler şunlar: Kanada, Japonya, Kaliforniya, Tazmanya, Amazon, Portekiz, Almanya, Zambia, Reunion Adası, Vietnam ve Singapur.

Japonya’da Shiraito Şelaleleri’ni, Vietnam’da yağmur ormanını, Tazmanya’da ormanda akan bir nehri, Reunion Adası’nda tropik ormanda yağan şiddetli yağmuru, Zambia’da gece vakti Kafue Ulusal Parkı’nı, Almanya’da Eistobel Tabiat Müdafaa Alanını, Portekiz’de Nazare’deki deniz dalgalarını, Kanada’da Boreal ormanındaki gündoğumunu, Kaliforniya’daki Pasifik Okyanusu dalgalarını ve Amazon’daki yağmur ormanlarını dinleyebiliyorsunuz.