Yüksek Kahve Tüketimi, Rahim Kanseri Riskini Azaltıyor

Obstetrik ve Jinekoloji Araştırmaları Mecmuası’nda yayımlanan bir araştırmada, 699.234 bireyde meydana gelen 9.833 yeni endometriyal kanser (rahim kanseri) hadisesi ile kahve alımı üzerine yapılan 24 çalışma incelendi. Yapılan bu çalışma kapsamında yüksek kahve tüketimi ile kanser riski arasında zıt bir orantı olabileceği keşfedildi.

Buna nazaran kahve tüketmenin, rahim zarında başlayan ve rahim kanseri olarak da bilinen bir kanser çeşidi olan endometriyal kanser riskini azalttığı öne sürüldü. Tahlil sonucunda kahve tüketiminin endometriyal kanser riskini azaltmasına ek olarak, kafeinli kahvenin kafeinsiz kahveden daha uygun koruma sağlayabileceği söz edildi.

Fazla kahve tüketenlerin endometriyal kansere yakalanma riski, kahve tüketmeyenlere nazaran yüzde 29 daha az

Rahmin iç yüzerini kaplayan, her regl devrinde bir katmanı dökülerek her ay potansiyel bir gebelik için tekrar hazırlanan ve gebeliğin gerçekleşmesi durumunda plasentanın tutunduğu yapıya ‘endometrium’ denir. Bu yapıda gelişen kanserlere ise endometriyal kanser yahut başka bir ismiyle endometrium kanseri ismi verilir. Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar, iki regl periyodu ortası meydana gelen kanamalar, vajinada olağandışı yahut kanlı akıntı olması, pelvik ağrısı ve cinsel ilgi sırasında ağrı/acı yaşanması endometriyal kanserin başlıca belirtilerinden bazılarıdır.

Yapılan araştırmalar ışığında ise kahve tüketiminin en yüksek kategorisinde yer alan bireylerin bu bahsedilen endometrium kanserine yakalanma riskinin, en düşük kahve tüketimi kategorisinde yer alan bireylere oranla yüzde 29 daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Kahvenin potansiyel kanser aykırısı tesirleriyle ilişkilendirilen birkaç sisteme da dikkat çeken araştırmanın müellifleri, “Kahve içmenin endometriyal kanser riski ile ilgili yararları hakkında daha fazla bilgi elde etmek için büyük örneklem büyüklüğüne sahip daha fazla çalışmaya gereksinim var” ifadelerine yer verdi.