Dying Light 2 İnceleme Puanları Paylaşıldı

İlk oyunuyla tüm dünyada ses getiren, bilhassa parkur mekaniği ve aksiyonuyla çokça sevilen Dying Light, ikinci oyunuyla yarın tüm oyuncularla tekrar buluşacak. Dying Light 2 Stay Human ismiyle çıkış yapacak yeni oyun hakkında beklentiler, birinci oyun sayesinde yüksek seviyedeyken bu beklentilerin ne kadar karşılanacağına yönelik fikri verecek eleştirmen puanları bugün paylaşıldı.

Oyunu çıkış yapmadan evvel oynama bahtı elde eden dünyanın önde gelen oyun eleştirmenleri, Dying Light 2 için kendi yorumlarını ve puanlarını paylaştı. Eleştirmenlerin yorumlarını ve puanlarını genel sınırlarıyla yorumlayacak olursak, oyunun beklentilerin bir tık altında kaldığını söylemek yanlış olmaz. Bilhassa AAA oyunlara yüksek puan vermesiyle tanıdığımız kimi platformlar bile oyuna o kadar da yüksek olmayan puanlar verdiler. Gelin, eleştirmenlerin yorumlarına ve puanlarına bakalım:

Dying Light 2 inceleme puanları:

IGN – 7/10

Neredeyse her oyuna yüksek puan vermesiyle tanınan IGN, Dying Light 2 için 10 üzerinden 7 puan verdi. IGN editörü Travis Northup, yazısında kocaman bir ikaza yer verdi. Oyunu genel sınırlarıyla beğenen Northup, ‘Hatalara yönelik toleransınız düşükse, Dying Light 2’ye birinci gününden, tahminen onuncu, tahminen de otuzuncu günden dalmamanızı öneririm’ tabirlerini kullandı ve oyunun pek çok noktada kusurlu olduğunu açıkladı.

IGN, fiyaskoyla çıkış yapan son oyun olan Battlefield 2042’ye 7 puan vermişti.

Gamespot – 6/10

Bir başka dev inceleme platformu olan Gamespot, Dying Light 2 için IGN’den daha düşük bir puanı, 6’yı layık gördü. Gamespot editörü Mark Delaney, oyunun atasındaki en büyük özelliği olan parkur elementini koruduğunu, lakin hikâyenin ve karakterlerin bu elementi bile çekilemez hale getirdiğini belirtti. Gamespot’un şikâyet noktalarından birisi de IGN ile tıpkı biçimde yanlışlardı.

Gamespot, Battlefield 2042’ye 7 puan vermişti.

PCGamer – 84/100

Oyunlara yüksek puan vermede usta(!) olan PCGamer da yeniden AAA oyunlara yaptığı incelemeler göz önüne alındığında, Dying Light 2 için düşük bir puanı layık gördü. PCGamer editörü Christopher Livingston, oyunun sahiden devasa bir dünyasının olduğunu belirtirken yeniden yanlışlardan bahsetti. Ayrıyeten NVIDIA GeForce RTX 2080 ekran kartı ve 16 GB RAM’li bir bilgisayar ile oyunu yüksek ayarlarda ortalama 80-90 FPS’te çalıştırdığını açıkladı.

PCGamer, Battlefield 2042’ye 80 puan vermişti.

Dünya genelinden tenkitlerin bir ortaya getirildiği Metacritic: 79/100

Dünya genelinde yapılan tüm tenkitler baz alınarak ortalama puanın çıkarıldığı Metacritic, nispeten daha objektif bir platform pozisyonunda yer alıyor. Platformda toplanan tenkitlere baktığımızda oyuna yüksek puan veren eleştirmenlerin oyundaki hatalardan bahsetmediğini görüyoruz. Öte yandan oyuna düşük puan verenlerse özellikle hikâye ve yanlışlardan yakınıyorlar.

Battlefield 2042’nin Metascore puanı şu anda 68 düzeyinde.