Spotify, Ücretli-Ücretsiz Kaç Kullanıcısı Olduğunu Açıkladı

Dünyanın en tanınan çevrimiçi müzik platformu Spotify, düzenlediği bir aktiflikte 2021’in son çeyreğine ait mali raporunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, 3,25 milyar dolar para kazanıldığı, bunun 2,58 milyar dolarının premium abonelerden, 443 milyon dolarının ise reklam gelirlerinden sağlandığı tabir edildi. 3,25 milyar dolarlık gelir, bir evvelki yılın tıpkı periyodu ile kıyaslandığında yüzde 16’lık büyüme manasına geliyor.

Spotify, 2021’in son çeyreği için açıkladığı mali çeyrek raporunda kullanıcı sayısına da değindi. Şirketin açıklamalarında, faal kullanıcı sayısının yıllık bazda yüzde 18 artarak 406 milyona ulaştığı ifade edildi. Spotify’a ödeme yapan kullanıcıların sayısı ise yüzde 16 artışla 180 milyonu aştı. Lakin bu istatistikler, bilhassa de yatırımcıyı mutlu etmedi. Çünkü Wall Street’in beklentisi, Premium abone sayısının 184 milyon civarında olmasıydı.

Zaten sallanan Spotify payları, mali rapordan sonra çakıldı

*Spotify’ın saatlik pay senedi grafiğini görüyorsunuz.

Spotify, bir müddettir COVID-19 nedeniyle tartışmaların odağında. Dünyanın en tanınan podcast yayınlarından “The Joe Rogan Experience“ta aşı tersliği yapılması, Spotify ile bilhassa de müzisyenleri karşı karşıya getirdi. Öte yandan; kullanıcılar da bu duruma reaksiyon gösterdiler. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Spotify CEO’su Daniel Ek, hususla ilgili yeni adımlar atılacağını açıkladı. Bu nedenden dolayı bir müddettir sallantıda olan Spotify hisseleri, mali raporun yayınlanmasıyla sert bir düşüş yaşadı. Kıymet kaybı, yüzde 18’lere ulaştı.

CEO Daniel Ek, mali durum raporuyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Sayıların kötü olmadığından bahseden CEO, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. “Müzisyenler ve yayıncılar için en yeterli yer olmak istiyoruz.” diyen Daniel Ek, gayelerinin 50 milyon müzisyen ve podcast yayıncısı olduğunu belirtti.