EA, Battlefield 2042’nin Hayal Kırıklığı Olduğunu Kabul Etti

Müthiş gaza getiren bir fragmanla duyurulan, 19 Kasım 2021’de çıkış yapan Battlefield 2042, ne yazık ki hiçbir beklentiyi karşılayamadı. Neredeyse hiçbir içeriğe sahip olmadan, birçok kusur ve optimizasyon sıkıntısıyla piyasaya sürülen Battlefield serisinin son üyesi, oyuncuların neredeyse tamamından olumsuz yorum topladı.

Oyuncuların en büyük şikâyet ettikleri noktaysa oyunun geliştiricisi DICE’ın, serinin bir evvelki oyunlarına nazaran Battlefield 2042’yi gerçek manada kuru bırakmasıydı. Uzun vakittir problemleri lisana getiren oyunculara verilen halka açık bir ses olmazken, bugün o ses birinci kere verildi. Electronic Arts CEO’su Andrew Wilson, oyunun bir hayal kırıklığı olduğunu belirten açıklamalarda bulundu.

Oyunun makus çıkması, COVID-19 kısıtlamalarına bağlandı

Electronic Arts’ın mali yılının üçüncü çeyreğine dair raporları paylaşan Andrew Wilson, Battlefield 2042’nin EA için her vakit ‘tutkulu bir oyun’ olduğunu açıkladı. Wilson, oyunun günümüzdeki halinde olmasını ise oyunun neredeyse tamamının COVID-19 kısıtlamaları sırasında geliştirilmesine bağladı. Wilson, açıklamasına şu biçimde devam etti:

“Yaklaşık iki yıldır konuttan çalışan gruplarımız ile bu oyunu geliştirmek zorlayıcı oldu. Test etme ve hazırlık sürecimiz boyunca tecrübenin oyuncularımızın eline geçmeye hazır olduğuna inandık. Güçlü bir istikrarla yola çıktık; fakat daha fazla oyuncu oyunun tamamını deneyimledikçe, ele almamız gereken beklenmedik performans sorunları olduğu ortaya çıktı. Oyunda yaptığımız bazı tasarım seçimleri de topluluğumuzdaki herkese hitap etmedi.”

Battlefield 2042’nin EA’in kârlılığını nasıl etkilediği bilinmezken, davette bu bahiste fikir verebilecek açıklamalara da yer verildi. Yarar davetinde EA’in satış beklentilerinin FIFA ve Apex Legends tarafından dengelendiği belirtilirken, bilhassa FIFA 22’nin şimdiye kadar en güçlü halde çıkış yapan FIFA oyunu olduğu açıklandı. EA, Battlefield 2042 fiyaskosuna karşın son üç ayda 1,79 milyar dolar net gelir elde etti.

Tüm bunların yanı sıra DICE, dün yaptığı açıklamada Battlefield 2042’ye gelecek yeni içerik güncellemesinin, iyileştirmelere odaklanmak gayesiyle birkaç ay ertelendiğini duyurmuştu.

Battlefield 2042’nin eksikleri nelerdi?

Battlefield 2042’nin eksikleri o kadar çok fazlaydı ki oyuncular, tüm bunları bir ortaya getiren bir liste ve oyunda öncelikli olarak düzeltilmesini istedikleri bir anket dahi başlattılar. Eksikler listesi, oyunun ana özelliklerinde hikâye modunun ve sınıf sisteminin olmaması dahil 18 hususa yer veriyordu. Her birinde onlarca eksiğin listelendiği başlıklar ortasında yaya oynanışı, araçlar, skor sistemi, grup ve kadro çalışması, harita, kullanıcı arayüzü ve ses başlıkları bulunuyordu.

Oyuncuların hazırladığı ve cevapladığı ankete nazaran göre oyunda düzeltilmesi gereken en büyük 5 şeyse harita tasarımı, vuruş kaydı, silah yansısı, kullanıcı arayüzünün karışıklığı ve animasyon ve arayüzdeki genel hatalar idi. Ayrıyeten oyuncuların %75’i, sınıf sisteminin çok daha uygun olduğunu düşünüyordu.