SpaceX, Starlink İçin 5 Kat Pahalı ‘Premium’ Paket Duyurdu

Elon Musk’ın uzay nakliyecilik üzerine çalışan şirketi SpaceX’in üzerinde çalıştığı uydu üzerinden internet projesi Starlink ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. Daha hakikat düzgün birinci kademe hizmet vermeye başlayamayan şirket, artık “Starlink Premium” olarak isimlendirdiği yeni bir abonelik paketi duyurdu. Premium paket, standart paketten birkaç kat pahalı ve şirketin tezine nazaran daha güzel performans sunuyor.

Starlink Premium, şirketin birkaç yıl evvel duyurduğu kitin gelişmiş bir versiyonu ile geliyor. Daha büyük ve bu defa köşeli dizayna sahip bir antene sahip olan kit, Starlink yetkililerine nazaran çok daha yeterli performans sunuyor. Üstelik bu anten sayesinde hava muhalefetinden de genel olarak etkilenilmiyor. Yeni paketin desteklediği sürat ise 150-500 Mbps aralığında değişiyor. Starlink Premium’un vadettiği gecikme ise 20-40 ms aralığında. Lakin tüm bunlara sahip olmak isteyen bir tüketicinin çok daha büyük paralar ödemesi gerekiyor.

Standart Starlink paketinden 5 kat pahalı

*Starlink Premium için tasarlanan anten

Starlink’in standart paketinde yer alan kite sahip olmak isteyen tüketiciler, 499 dolarlık ödemeyi kabul etmişlerdi. Starlink Premium için hazırlanan kitin fiyatı ise tam 2500 dolar olarak açıklandı. Yeni kiti satın almak isteyen tüketicilerin ödemesi gereken depozito ise 500 dolar olarak açıklandı. Bu fiyat, standart pakette 100 dolardı. Tüm bunları ödemeyi kabul eden tüketicilerin standart paketi kullanabilmek için 99 dolar ödemesi gerekirken, Premium paket için ödenmesi gereken aylık meblağ ise 500 dolar olarak açıklandı.

Starlink tarafından yapılan açıklamalara nazaran yeni paket, an prestijiyle ön sipariş kapsamında satın alınabiliyor. Starlink Premium kitlerinin teslimatlarına ise 2022’nin ikinci çeyreğinde başlanacağı söz ediliyor. Lakin Starlink, geçmişteki gecikmelerden dolayı net bir tarih vermekten kaçınmış durumda.

Webtekno olarak biz de Starlink satın almıştık. Fakat…

Sıkı takipçilerimiz hatırlayacaktır. Starlink duyurulduğunda projeye dahil olan ilk müşterilerden bir tanesi de Webtekno olarak bizdik. Starlink’in internet sitesi üzerinden gerekli müracaatları yapmış ve depozitoyu da ödemiştik. Yapılan birinci açıklamalara nazaran bu kit, en geç 2021’in sonunda elimize ulaşacaktı. Lakin bu türlü bir şey gerçekleşmedi. Birkaç ay evvel hususla ilgili açıklamalarda bulunan Starlink yetkilileri, çip krizi nedeniyle kit üretiminde problemler yaşandığını ve gecikme olacağını duyurmuşlardı. Süreç içerisinde depozitomuzu iade alabileceğimiz söylenmiş olsa da böyle bir metodu tercih etmedik. Yani kitin elimize ulaşmasını bekliyoruz. Kitin ne vakit elimize ulaşacağına dair en ufak bir bilgi sahibi de değiliz.

YouTube video

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la yaptığımız Starlink röportajını ise aşağıdan izleyebilirsiniz

YouTube video