Elektrik ve Doğal Gaz Zamlarının Geri Alınması İçin Kampanya

Yeni yıla girer girmez birçok alandan zam haberleri gelmeye başlamıştı. Elektrikte %130’a varan, doğal gazda ise %25’e varan artışlar da bunlardan bazılarıydı. Ayrıyeten Avrupa’da en çok elektrik ve doğal gaz artırımı gelen ülkeler ortasında tepede olduğumuzu da sizlere aktarmıştık. İddia edilebileceği üzere bu fiyat artışları alım gücünü düşürmüş ve vatandaşı sıkıntı duruma sokmuştu.

Yapılan bu artırımlar akabinde yansılar gecikmemişti. Birçok insan toplumsal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışmış ve artırımların geri çekilmesini istemişti. Artık de bu bahis hakkında yeni bir adım atıldı. Artırımların geri çekilmesini isteyen vatandaşlar, ‘Change.org’ üzerinden bir imza kampanyası başlattı.

‘4 kişilik bir ailenin 150 kWh’den az elektrik tüketmesi mümkün değil’

Gelen yeni elektrik artırımında 150 kWh’ye kadar olan kullanımlara %50, 150 kWh’den fazla olanlara ise %127 artırım geleceği söz edilmişti. Doğal gazda ise bu oran %25’e varıyordu. Yansılarını duyurmak isteyen vatandaşlar da buradan ulaşabileceğiniz bir imza kampanyası başlattı. Kampanyada şu tabirlere yer verildi: “Hepimiz ekonomik olarak güç koşullardayız. Bu artırımlar da insanların hayatını ve geçimini çok fazla etkiliyor. Yılın birinci faturaları gelmeye başladı ve bin TL’nin üzerinde faturalardan bahsediliyor.”

Bunlara ek olarak şu ana kadar 94 binden fazla vatandaşın iştirak sağladığı kampanyada, “Isınmasını elektrikle karşılayan aileler ne yapacak? Doğal gaz değerli olduğu için elektrikli sobalar kullanılıyor. Sobanın bir çubuğu bile yanarken 350 TL gelen faturalar artık 900’e çıkacak. Tasarruftan bahsediliyor; fakat 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin 150 kWh olması mümkün mü? Lütfen biraz insaf” ifadelerine yer verildi.

Bu kampanya ile birlikte toplumsal medya üzerinden birçok insan da gelen elektrik faturaları, artırımlar ile ilgili reaksiyonlarını paylaştı ve kampanyayı desteklediklerini söz etti.. Biz de gelen paylaşımlardan kimilerini sizler için derledik.

İşte toplumsal medyada kampanya ve artırımlar ile ilgili yapılan kimi paylaşımlar