Omicron Kaynaklı Ölümler, Delta’ya Oranla 8 Kat Daha Az

Almanya’da bulunan Robert Koch Enstitüsü (RKİ), COVID-19 virüsünün Delta ve Omicron varyantları üzerinde yeni bir araştırma yaptı. Delta ve Omicron mutasyonlarının mevt oranlarının tahlil edilip karşılaştırıldığı araştırma için enstitüden bilgi uzmanı Profesör Christian Hesse, Omicron varyantı kaynaklı mevt oranlarının daha az olduğunu açıkladı.

Omicron varyantının öteki COVID-19 mutasyonlarına kıyasla çok daha süratli yayılmasına karşın daha hafif bir halde atlatıldığını kaydeden Hesse; Güney Afrika, ABD ve İngiltere’den gelen datalar ışığında Omicron sebebiyle gerçekleşen ölümlerin, Delta varyantına bağlı ölümlerden 8 kat daha az olduğunun tespit edildiğini söz etti.

Her 2 bin 100 Omicron enfekte şahıstan 1’i hayatını kaybediyor

Omicron hadiselerinin geçtiğimiz hafta Almanya’da kaydedilen COVID-19 hadiselerinin yüzde 89’luk bir kısmını oluşturduğunu belirten Hesse; hadise sayısının hafta içi yüzde 40’lardan yüzde 80’lere yükseldiğini aktardı. Bu duruma paralel bir formda haftalık iki katına çıkan insidans oranının da Omicron varyantının daha süratli yayıldığının bir ispatı olduğunu kaydeden Hesse, Omicron’un bir gelgit dalgasına benzediğini tabir etti.

Omicron varyantlı şahısların çoklukla ağır bakıma yatmalarına gerek kalmadan genel serviste tedavi olabildiğini belirten Hesse,“Omicron ile enfekte olan her 10 bireyden biri ve Delta ile enfekte olan her 5 bireyden biri hastaneye yatıyor”şeklinde aktardı. Öte yandan Hesse, Omicron olaylarındaki artışın bu halde devam etmesi durumunda ağır bakım ünitelerinin sayısının tekrar artacağına dikkat çekti.

RKİ’nin elde ettiği bilgilere nazaran 4 haftalık bir müddet içerisinde Omicron’a yakalanan 2 bin 100 şahıstan 1’inin semptom göstererek hayatını kaybettiğini kaydeden Hesse, Delta mutasyonu için bu sayısının her 250 hastadan 1’i olduğunu söz etti.

Her aşısız bin 400 aşısız bireyden biri hayatını kaybediyor

Buna ek olarak Hesse, Omicron kaynaklı mevt oranlarıyla COVID-19 aşıları ortasında da yadsınamaz bir ilişki olduğunun altını çizdi. Bu hususa dair Hesse, “Aşısız bireyler için mevt riski bin 400 şahısta bir, aşılı şahıslarda ise 2 bin 600’de 1 olarak biliniyor” biçiminde kaydetti.

Toplam COVID-19 olay sayısının 8 milyon 596 bin 7 olduğu Almanya’da şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 116 bin 664 olarak belirlendi. Buna karşılık bir haftalık vakit dilimi içerisinde COVID-19 enfekte olan kişi sayısı 642 bin 504 olarak kaydedilirken; ülke çapında haftalık olarak 100 bin bireyde görülen olay sayısının ise 772,7 halinde olduğu söz edildi.