Elektrikli Otomobil Huawei AITO M5’in Çıkış Tarihi Açıklandı

Huawei, bir mühlet evvel düzenlediği bir etkinlikte AITO M5 olarak isimlendirdiği birinci arabasını resmen tanıtmış, araç için verilen ön sipariş sayısını da resmen açıklamıştı. O periyotlarda yapılan açıklamalara nazaran bu SUV, 2022 yılı içinde birinci teslimatlarını da yapacaktı. Beklenen oldu ve Huawei’den dikkat çeken bir açıklama geldi. AITO M5’in sevkiyat tarihleri resmen açıklandı.

Huawei tarafından yapılan açıklamalara nazaran AITO M5, Mart 2022’de tüketicilerle buluşmaya başlayacak. Yani bu aracı sipariş veren 6000’den fazla müşteri, yeni SUV’ları ile bir ay içerisinde tanışma imkanı yakalayacaklar. Pekala Huawei, nasıl oldu da bu kadar süratli bir halde araba üretebildi? Çünkü Türkiye, yıllardır TOGG’u bekliyor. Huawei’nin bu muvaffakiyetinin arkasında yatan neden, zati araba üretimi yapan SERES ile yapılan iştirak. Yani Huawei, zati hazır sistemler ve fabrikalar üzerinden yola koyulduğu için bu derece süratli üretim yapabildi.

AITO M5, tüketiciye neler sunuyor?

Huawei AITO M5, bugüne kadar gördüğümüz elektrikli arabalardan ayrılan bir özelliğe sahip. Bu araçta aslında hibrit sistem bulunuyor. Huawei AITO M5 sahipleri, standart içten yanmalı araç sahipleri üzere akaryakıt istasyonlarının yolunu tutacaklar. Lakin bu araç için hibrit motorlu demek yanlışsız değil. Çünkü araç, yakıttan elektrik üretip, bu elektrikle hareket ediyor. Bu yüzden Huawei AITO M5 için elektrikli demek daha hakikat.

Huawei’nin Mart 2022 prestijiyle yollarda olacak arabası, 40 kwh kapasiteli bir bataryaya sahip. Bu batarya, 45 dakika içerisinde yüzde 20 olan bataryayı yüzde 80’e çıkarabiliyor. Akaryakıtla de desteklenen bataryanın menzili ise 1.100 kilometrenin üzerinde. Bu yüksek menzilin benzeri araçlarda görülemediğini söylemeden geçmeyelim.

Huawei AITO M5, teknik özellikleriyle olduğu kadar konforu ile de ön plana çıkıyor. Aracın geniş iç hacmi, sürücü için de yolcular için de etkileyici bir tecrübe sunuyor. Aracın tamamen hayalet gösterge ekranına sahip olduğu bilinirken multimedya ekranının yüzde 90 ekran/gövde oranına sahip olduğu ve 15,9 inç büyüklüğünde olduğu tabir ediliyor. Üstelik bu ekran, tüketiciye 2K çözünürlük sunacak. Bu ortada; aracın HarmonyOS işletim sistemiyle çalıştığını belirtelim.

Huawei’nin elektrikli SUV modeli, birkaç farklı paket olarak satışa sunulacak. Örneğin; bir tüketici geriden itişli standart modeli satın alabilecek ve bu model için 40 bin dolar civarında ödeme yapacak. 4×4 severler için de özel bir versiyona sahip olan versiyonun fiyatının 44 bin dolar olduğunu açıklayan Huawei, 4×4’e ek olarak tüm teknolojik özelliklerin üst seviye tutulduğu amiral gemisi versiyon için 50 bin dolar istiyor. Aracın rastgele bir vakit diliminde Türkiye’ye gelip gelmeyeceği bilinmiyor.