FBI’dan ABD’ye Yönelik Siber Saldırılar Hakkında Açıklama

Siber ataklar günümüzde yalnızca şahsî kullanım yapan bizlerin değil ülkelerin de en büyük tehditlerinden biri olmaya devam ediyor. Telefonumuzdaki, bilgisayarlarımızdaki bilgilerimize erişildiğine düşünmek bizler için bile hayli rahatsız edici. Ülkelere yapılan siber saldırıların sonuçları ve boyutları ise çok daha büyük.

Ülkemiz de her geçen yıl daha fazla siber hücum ile karşılaşıyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan datalar de durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. En çok siber akına uğrayan ülkelerden kimileri ise ABD, Çin, Hollanda ve Rusya. FBI’a nazaran ise ABD’ye yapılan siber saldırıların büyük bir çoğunluğu Çin tarafından gerçekleştiriliyor. Hatta o denli ki, gelen açıklamalara nazaran Çin tarafndan ABD’ye yönelik yapılan siber hücumlar, öteki tüm ülkelerin yaptığı atakların toplamından çok.

Çin’den yapılan taarruzlar büyük hasarlara neden oldu

Federal Soruşturma Bürosu Başkanı Christopher Wray, FBI’ın Çin üzerinden yapılan 2.000’den fazla siber taarruz soruşturması yürttüğünü açıkladı. Çin’in şaşırtan hacimlerde bilgiler çaldığını ve büyük hasarlara neden olduğunu belirten Wray, her 12 saatte bir yeni bir hadiseyle karşılaştıklarını söyledi. Çin’li bilgisayar korsanlarının ABD sanayisine verebileceği yıkıcı ziyana örnek olarak Microsoft Exchange’in hacklenmesini gösteren Wray, bu olaydan 10.000 Amerikan şirketinin ağlarının etkilendiğini belirtti.

2015 yılında o zamanın Devlet Başkanı Obama ve Çin Devlet Lideri Xİ Jinping ülkeler ortasında hiçbir hücum yapılmayacağı yahut yapılan atakların bilerek desteklenmeyeceğine dair bir siber güvenlik anlaşması imzalanmıştı. Muahede imzalandıktan bir ay sonradan itibaren Çin’in muahedeyi görmezden geldiğine dair haberler aldıklarını söyleyen Wray, Çin’den gelen akınların mukaveleden bu yana sürekli olarak arttığını belirtti.