Google, Blok Zinciri Üzerinde Çalışacak Bir Ekip Kurdu

Bloomberg’de yer alan bir habere nazaran ABD merkezli teknoloji devi Google, blok zinciri teknolojisine girebilmek için yeni bir ünite kurdu. Bir e-postaya ulaştıklarını bildiren Bloomberg yetkililerine nazaran kurulan ünitenin başındaki isimse Google’ın mühendislik ünitesi lider yardımcısı olan Shivakumar Venkataraman. Pekala Google’ın nasıl planları var?

Bloomberg’in haberine nazaran Google’ın blok zinciri teknolojisi ile ilgili birinci teşebbüsleri, dağıtık bilgi süreç sistemleri ve bilgi depolama olacak. Fakat bu alanlarda neler yapılacağı şu an için bilinmiyor. Bir Google sözcüsüne ulaştıklarına belirten Bloomberg editörleri, hususla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını açıkladılar.

Google’ın blok zincirinde farklı planları olabilir mi?

Google’ın blok zinciri teknolojisine girmesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlardan birincisi, blok zincirinin kendisinin Google için büyük avantajlar sunabilecek olması. Esasen bulut sunucuları üzerinden kıymetli hizmetler veren şirket, blok zinciri sayesinde özel ağlar oluşturup işletmeler için daha süratli süreç imkanı sunabilir. Ya da şirket, bugüne dek pek sıcak bakmamış olsa da ilerleyen devirlerde yeni bir kripto para projesi ile karşımıza çıkabilir.

Google, tüm bunlara ek olarak Metaverse ve Web 3.0 için hazırlık yapıyor da olabilir. Aslına bakacak olursak bu ihtimal çok kuvvetli. Çünkü bir müddettir ortada dolaşan argümanlara nazaran Google, yeni jenerasyon bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu gözlük, beraberinde yeni bir Metaverse dünyasını ortaya çıkarabilir. Fakat şu an bunları konuşmak için çok erken. Önümüzdeki periyotlar, Google’ın blok zinciri teknolojisi ile ilgili planlarını daha net bir şekilde açığa çıkarabilir.

Eğer blok zinciri teknolojisini tam olarak anlamak istiyorsanız, buradaki içeriğimize göz atabilirsiniz.