Google Doodle Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

1998 yılında kurulan Google şirketi, yıllar içinde büyüdü ve bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline geldi. Şirketin pek çok iş kolu olsa da hepimiz onu tanınan bir arama motoru olarak tanıyoruz. Dikkat ettiyseniz Google arama motoru yılın birtakım günlerinde form değiştiriyor ve Doodle haline geliyor. Google Doodle dizaynları yıllardır devam eden eğlenceli bir şirket geleneği.

Google Doodle, hiçbir özel günü atlamıyor ve o gün ile ilgili kıymetli bir kişiyi ya da olayı dizaynına yansıtıyor. Şirket bu özel günleri ve dizaynları belirlemek için özel bir gruba sahip. Bu grup tıpkı vakitte kullanıcılardan gelen istekleri de kıymetlendiriyor ve kimilerini Doodle olarak sunuyor. Gelin Google Doodle nedir, nasıl ortaya çıktı gibi merak edilen sorulara yakından bakalım ve Türkiye’deki Doodle örneklerini görelim.

Google Doodle nedir?

Doodle, Google şirketinin yılın özel günlerinde ana sayfasında bulunan logosu üzerinde yaptığı değişikliklerdir. Bu değişikliklerle Google logosu Doodle’a dönüşüyor ve dünyaca ünlü kıymetli beşerlerle olayları kullanıcılarına hatırlatıyor. Doodle günlerinde Google ana sayfasında karşınıza bilim insanları, sanatkarlar ve pek çok farklı kişi çıkabilir.

Google Doodle nasıl ortaya çıktı?

Doodle tasarımı ile birinci defa, Google şimdi küçük bir şirketken 1998 yılında karşılaştık. Şirketin kurucularından olan Larry Page ve Sergey Brin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Nevada Çölü’nde yapılan Burning Man şenliğine katıldılar. Ofiste olmadıklarını kullanıcılarına anlatmak için Google logosunda ufak bir değişiklik yaparak birinci Doodle’ı yaratmış oldular.

İlk Doodle, O harfinin gerisine yerleştirilen bir çöp adamdı. Doodle’ın bir gelenek haline gelmesi ise 2000 yılında oldu. Larry ve Sergey, o periyot bir stajyer olan Dennis Hwang’in Bastille Günü için bir tasarım yapmasını istediler. Google kullanıcılarının çok güzeline giden bu tasarım sonrası bir Doodle grubu kuruldu ve başına Dennis Hwang getirildi.

Bugün Google şirketinde Doodle dizaynları için büyük bir dizayncı ve mühendis ekibi çalışıyor. Ekip, özel günleri belirliyor ve bu günleri nasıl bir dizaynla sunacaklarına karar veriyorlar. Evvelden sadece çok değerli günler ve şahıslar için yapılan Doodle çalışmaları yıllar içinde çok daha eğlenceli bir hale geldi.

Doodle fikirleri ve dizaynları:

Günümüzde Doodle, tüm Google kullanıcılarının severek takip ettiği bir gelenek haline geldi. Doodle grubu özel günleri takip ediyor, dizayncılar görseller hazırlıyor ve mühendisler bu görseli en güzel biçimde sunmaya çalışıyorlar. Doodle fikirleri sadece gruptan çıkmıyor. Eğer bir Doodle fikriniz varsa [email protected] adresine bir e-posta gönderebilirsiniz. Bakarsınız sıradaki Doodle, sizin fikriniz olur.

Google tarafından yapılan açıklamaya nazaran bugüne kadar 4 binden fazla Doodle yapılmış. Şirketin Doodle’cılar olarak isimlendirdiği grup tarafından yapılan bu dizaynlar sayesinde kullanıcılar, Google ana sayfasını her açtıkları vakit bir sürprizle müsabakaya hazır oluyorlar. Her gün için yeni, eşsiz ve yenilikçi bir Doodle yaratmak oldukça güç olsa gerek.

Türkiye’de çok sevilen kimi Doodle’lar:

  • Kemal Sunal’ın 70. Doğum Günü
  • Adile Naşit’in 86. Doğum Günü
  • Âşık Veysel Şatıroğlu’nun 123. Doğum Günü
  • Türkan Saylan’ın 81. Doğum Günü
  • Zeki Müren’in 87. Doğum Günü
  • Aysel Gürel’in 89. Doğum Günü
  • Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  • Cumhuriyet Bayramı

Kemal Sunal’ın 70. Doğum Günü

Google, yediden yetmişe tüm Türkiye’nin yüzünü güldürmeyi başaran Kemal Sunal’ın 70. yaşını unutmadı ve 11 Kasım 2014 tarihinde usta sanatçı için bir Doodle hazırladı. Yapılan Doodle’da usta sanatkarın hayat verdiği dört farklı karaktere yer verildi.

Adile Naşit’in 86. Doğum Günü

Yalnızca Hababam Sınıfı’nın değil hepimizin Hafiza Anası Adile Naşit, 17 Haziran 2016 tarihinde yapılan bir Doodle ile anıldı. Usta sanatkarın 86. doğum günü için yapılan Doodle dizaynında Google’ın O harfleri, Hafize Ana’nın yemek kazanlarına dönüştü.

Âşık Veysel Şatıroğlu’nun 123. Doğum Günü

Ülkemizin yetiştirdiği en pahalı halk ozanlarından biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu, 123. doğum gününde Google tarafından unutulmadı ve 25 Ekim 2017 tarihinde bir Doodle ile anıldı. Doodle dizaynında Aşık Veysel, hayatı boyunca bir an olsun elinden düşürmediği sazı ile resmedildi.

Türkan Saylan’ın 81. Doğum Günü

Ülkemizin birinci bayan dermatologlarından olan, Türkiye’nin cüzzamla gayretinde büyük rol oynayan ve Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği’nin kurucularından olan Türkan Saylan; 13 Aralık 2016 tarihinde 81. doğum günü için yapılan bir Doodle ile anıldı. Doodle dizaynında Saylan, eğitimine katkı sağladığı kız çocuklarıyla birlikte resmedildi.

Zeki Müren’in 87. Doğum Günü

Türk sanat müziğinin batmayan sanat güneşi Zeki Müren, 87. doğum gününde Google tarafından unutulmadı ve 6 Aralık 2018 tarihinde bir Doodle ile anıldı. Doodle dizaynında Zeki Müren’in hayatının üç farklı periyodunu gösteren üç imaj yan yana konuldu ve son görselden bir plak çıkar halde resmedildi.

Aysel Gürel’in 89. Doğum Günü

Deli Aysel lakabıyla anılan ve sahiden isminin hakkını veren, ülkemizin yetiştirdiği en bedelli kelam müelliflerinden biri olan Aysel Gürel; 7 Şubat 2018 tarihinde 89. doğum günü için yapılan bir Doodle ile anıldı. Doodle tasarımınında sanatkarın çılgın ruh hali yansıtıldı.

Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan gününde kutlanan ve Ceddimizin tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada çocuklara özel olarak kutlanan tek bayram olduğu için her yıl Google tarafından hazırlanan bir Doodle ile kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramı

Bugün yaşadığımız çağdaş, laik ve bağımsız ülkenin idare biçiminin ilan edildiği gün olan 29 Ekim tarihinde her yıl gururla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, her yıl Google tarafından hazırlanan bir Doodle ile kutlanıyor.