Gözler Ne Zaman Ölebileceğimizi Gösteriyor

5 duyu organının tahminen de en kıymetlilerinden biri olan gözlerimiz, sandığımızdan daha fazla fonksiyona sahip. British Journal of Ophthalmology isimli mecmuada yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, hasebiyle da genel sıhhat durumunu direkt tespit edebildiği ortaya kondu.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, retinalarda bulunan 2 husus incelenerek insanın hızlı yaşlanıp yaşlanmadığını ve onların biyolojik yaşlarını hesaplayabiliyor. Gelin olayın derinlerine birlikte inelim.

Retina yaşlıysa hastalıktan mevt oranı artıyor

Yayınlanan çalışmada geliştirilen bir makine tahsili modeli ile retinalar üzerinden biyolojik yaş hesaplama formülü geliştirildi ve algoritma o kadar az yanılgı hissesine sahipti ki Birleşik Krallık’taki 47 bin orta yaşlı insanın biyolojik yaşları iddia edilebildi. Bu 47.000 beşerden 1.871’i ise şu anda hayatını kaybetmiş durumda ve ölümlerin yüklü olarak retinası ‘daha yaşlı’ olan gruğtan olduğu tabir edildi.

Eğer algoritma bir insanın retinasının asıl yaşından 1 yaş daha yaşlı olduğunu saptarsa o insanın gelecek 11 yıl içerisinde herhangi bir hastalık üzere sebepten ölme olasılığını %2 artıyor. Tıpkı vakitte da kardiyovasküler hastalık yahut kanser dışındaki bir nedenle mevt riski de %3 artıyor.

Retina, yaşlanma tesirlerine karşı çok hassas

Bu çok büyük bir araştırma lakin hâlâ bulgular yalnızca gözlemsel. Bilim insanları retinayla hayat uzunluğu ortasındaki biyolojik ilişkiyi tam olarak tanımlayamıyor. Olay şöyle işliyor: Retina, yaşlanmanın getirdiği ziyanlara karşı çok hassas. Bu sebeple retinadaki kan hücreleri ve sinirler sayesinde bireyin beyin ve damar sıhhati hakkında bilgi sağlanıyor.

Geçmişte göz üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde bilim insanları yeniden kardiyovasküler hastalıklar, böbrek rahatsızlıkları ve yaşlanmanın çeşitli belirtilerini varsayım edebilmeyi başarmıştı. Lakin bu çalışma, retina ile yaşlanma faktörünü bağlayan birinci çalışma olma niteliğini taşıyor.

Retina 5 dakikadan kısa bir müddette taranabiliyor ve şayet bilim insanları bu doku katmanının bedenin geri kalanıyla nasıl kontaklı olduğu hakkında daha fazla şey öğrenebilirse, hekimlerin ellerinde yeni ve kusursuz bir gelişme olabilir.