Jeff Bezos’un Ölümsüzlük Yatırımları Artıyor

Ölümsüzlük, yaşlanmayı durdurma, insan ömrünü uzatma üzere mevzular yüzyıllardır insanoğlunun araştırmalar yürüttüğü; lakin kesin bir sonuca şimdi ulaşamadığı mevzular. Dünyanın en güçlü insanları da bu mevzular hakkında yatırım yapmaya ve insanlık için ‘çığır açıcı’ gelişmeleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Amazon’un kurucusu ünlü milyarder Jeff Bezos da bu beşerler ortasında yer alıyor.

Bezos daha evvel, ‘Altos Labs’ isimli yaşlanmayı geri çevirmeyi amaçlayarak bir nevi ölümsüzlüğü bulmaya çalışan bir şirkete yatırım yapmaya başlamıştı. Hatta SpaceX CEO’su Elon Musk da mevzuya dahil olmuş ve Bezos’un bu yatırımları ile, “Eğer işe yaramazsa, vefata dava açar” ifadelerini kullanarak alay etmişti. Artık de bu proje kapsamında yeni haberler gelmeye başladı ve yaşlanmayı durdurmak için alanında en güzel bilim insanlarından oluşan bir takım kurulduğu açıklandı.

Nobel ödüllü bilim insanları işe alındı

Gelen haberlere nazaran Bezos, Altos Labs isimli teşebbüse yatırımlarını artırmaya başladı .Yaşlanma aykırısı projeler üzerinde çalışacak olan bu teşebbüse, CEO olarak da dev ilaç şirketi GlaxoSmithKline’ın eski baş bilim sorumlusu Hal Barron getirildi. Barron, yaşlılığı bilakis çevirme konusunda kıymetli adımlar atacaklarını ve bu maksada liderlik etmenin kendisine sunulmasından ötürü da onur duyduğunu söz etti.

Barron’un yanı sıra Bezos’un yatırım yaptığı bu projede Nobel mükafatı almış bilim insanları da yer alacak. Kök hücre çalışmalarıyla 2012 Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Dr. Shinya Yamanaka ve 2020’de gen düzenleme çalışmaları sebebiyle Nobel mükafatı kazanmış olan Jennifer Doudna’nın da dahil olduğu bir araştırma takımının teşebbüs için kurulduğu da gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

Açıklamalara nazaran Jeff Bezos, bu güçlü takımın yanı sıra projeye 3 milyar dolardan fazla fon sağladı. Bezos’un yanı sıra Rus milyarder Yuri Milner’in de bu ‘ebedi gençlik’ projesine dayanak verdiği tabir edildi. Son olarak teşebbüsün emelinin, hücreleri olgunlaştıktan sonra gençleştirmek olduğu belirtiliyor. Bu biyolojik yine programlama başarılı olursa da yaşlılığa bağlı hastalıkların (demans gibi) önüne geçilebileceği, bir nevi yaşlılığı ortadan kaldırıp daima genç kalmayı sağlayabilen teknolojilerin geliştirilebileceği kestirim ediliyor.