Kopan Eli Yerine Bıçak Yerleştirilmiş Olan İskelet Bulundu

Dünya genelinde devam eden arkeolojik hafriyatlar her gün insanlık ve gezegenimiz hakkında değişik keşifleri bizlere sunuyor. Geçtiğimiz günlerde de bu hafriyatlar sebebiyle yeni bir keşfin yapıldığını ve dünyanın en eski insan fosillerinden birinin yaşının değiştiğini sizlere aktarmıştık. Artık de tekrar bir arkeolojik hafriyat yoluyla epeyce enteresan bir keşfe imza atıldı.

Journal of Anthropological Sciences isimli akademik mecmuada yayımlanan bir araştırmaya nazaran, 2018’de arkeologlar tarafından İtalya’nın kuzeyinde bir iskelet keşfedildi. Orta Çağ’dan kalma olduğu belirtilen bu iskelette ise farklı bir durum vardı. Bilim insanları; sağ eli olmayan bu adamın, koluna bağlı bir bıçakla hayatını geçirdiğini buldu.

Ampütasyondan sonra uzun bir müddet hayatta kalmayı başardı

Söz konusu iskeletin İtalya’nın kuzeyinde yer alan Longboard nekropolünde keşfedildiği ve milattan sonra 6 ila 8. yüzyıllarına ilişkin olduğu söz edildi. Uzmanlara nazaran 40-50 yaşları ortasında olduğu belirlenen bu adamın sağ ön kolunun yarısı kesilmiş durumdaydı. Araştırmacılar, bu uzvun oluşan bir kaza yahut savaştan kalan bir yaralanma sonucu ampute edilmiş olabileceğini öne sürdü.

Yapılan incelemeler sonucunda da iskelette bir protez sonucu oluşmuş olan biyomekanik izlere ve baskılara rastlandı. Ayrıyeten adamın dişlerinde de aşınma gözlemlendiği; bunun da protezi tutan kayışları sıkarken oluşmuş olabileceği aktarıldı. Arkeologlar da adamla birlikte keşfedilen bıçağın protez olarak kullanılmış olabileceğini söz etti. İskeletin omzundaki ‘C’ halindeki kemik çıkıntısının (muhtemelen dişleri ile protezi sıkarken oluştu), keşfedilen bir tokanın ve deri olduğu iddia edilen organik bir unsurun de bu hipotezi desteklediği aktarıldı.

Uzmanlar, iskeletin kolsuz kaldıktan sonra uzun bir müddet hayatta kalmasının da bu ihtimali güçlendirdiğini kelamlarına ekliyor. Bunun yanı sıra Longboard toplumunun ‘savaşçı’ ruhunun bu olaya neden olmuş olabileceği; yani el yerine bıçak kullanımının kültürel olarak türetilmiş olabileceği vurgulanıyor. Araştırmacılar da bu durumla ilgili, “Bu Longboard erkeği antibiyotik öncesi periyotta ampütasyondan sonra kayda kıymet bir mühlet hayatta kalmış. Kültürel tesirlerden ortaya çıkan bu protez sayesinde oluşan bu durum da o toplumdaki aile şefkatinin, insan canına verilen kıymetin nasıl olduğunu gözler önüne seriyor.”