Hala Oynayanlar İçin 6 Agar.io Taktiği

Agar.io’nun popülerliğinden sonra io oyunları altında birçok farklı tıpta oyun piyasada türemeye başladı. Bu oyunların hepsi birbirinden tamamen farklı tarzda ve türlerde çıkmış olsa da hepsinin ortak olarak gözüken noktası tıpkı basitliğe sahip olmasıydı. Günümüzde io oyunları özelliklede Agar.io eski popülerliğine sahip olmasa da hala oynayanları mevcut.

Özellikle vakti çok fazla olmayan insanların yahut kolay oynayıp çıkmalık biçimde cümbüş arayan insanların ilgisini çeken Io oyunları ortasında Agar.İo kendi popülerliğini korur durumda. Biz de başlamak isteyenler yahut hali hazırda oynayanlar için Agar.io hakkında birkaç taktik hazırlamaya karar verdik.

Agar.io nasıl bir oyun?

Agar.io muhakkak kolaylığın beden bulmuş hali diyebiliriz. Genel olarak “io” kategorisindeki bütün oyunlar için bu tabir geçerli olsa da yinede belirtmekte yarar var. Bir hücre olarak başladığınız bu rekabete dayalı oyunda kendi bulunduğunuz lobideki en büyük hücre olma yolunda rakiplerinizi yemeye çalışıyorsunuz. Kulağa geldiğinden muhakkak daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Rakipler dışındaki tek düşmanınız ise virüsler. Virüsler temas ettiğinizde hücrelerinizin bölünmesini ve çok fazla temasınız da da yok olmanızı sağlayan tuzaklar olarak nitelendirebiliriz. 10’ar kişilik lobiler halinde oluşan Agar.io katiyen rekabetin hayli sert ve eğlenceli geçtiği bir oyun. Ancak yazımızda bahsedeceğimiz üzere her oyunda olduğu üzere bu oyununda belirli başlı tüyoları, taktikleri ve dikkat edilmesi gereken ayrıntıları mevcut.

Agar.io taktikleri:

  • Tuzaklara dikkat edin
  • Yiyeceğiniz şeyleri dikkatli seçin
  • Virüsler sizin dostunuz
  • Köşelerden ve kenarlardan uzak durun
  • Bölünerek saldırmayı öğrenin
  • Mevcut özelliklerinizden en düzgün halde yararlanın
  • Hücrelerinizi harcamaktan çekinmeyin
  • Oyuncuları birbirine düşürün

Tuzaklara dikkat edin:

Bazı oyuncular kasıtlı olarak etraflarında küçük hücre barındırmayı severler. Ancak bunun bir tuzak olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyore. Zira asıl emelleri etraflarındaki küçük hücreleri yemeye çalışırken sizi yemek olacaktır.Siz daha küçük hücreyi yemek için üzerine ilerlerken, süratli bir halde mümkün olduğunca çok hücreye bölünerek sizi yemeye çalışırlar. Bu katiyetle dikkat etmeniz gereken tuzaklardan biri.

Yiyeceğiniz şeyleri dikkatli seçin:

En büyük yararı kendi boyutunuza yakın bir oyuncuyu yiyerek elde edersiniz. Daha küçük olanları kovalamak cazip olsa da, karşılığında daha az şey kazanırsınız ve kendince tehlikeleri de peşinde getirir. Kovalamaca esnasında kendi uzunluğunuzu aşan bir oyuncu ile müsabakanız epeyce mümkün ve bunun sonucu da etrafınızda sahip olduğunuz hücrelerin bir kısmını kaybetmenize hatta büsbütün tüm hücrelerinizi kaybetmenize sebep olabilir.

Virüsler sizin dostunuz:

Sizden çok daha güçlü durumda olan bir oyuncuyla karşılaştığınız durumlarda kendinizi bir virüsün yanına yahut ardına atın. Virüsler dokunduğunuz anda hücrelerinizi patlamasına sebep olan tuzaklar diyebiliriz. Bu yüzden virüslerin etrafında oynamanız sizi olduğu kadar sizden güçlü olan oyuncuları da tehlikeye atacaktır. Bu durumu uygun kullanırsanız virüsleri kendi faydanıza kullanabilirsiniz.

Köşelerden ve kenarlardan uzak durun:

Agar.io’nun haritası belirli ölçeklerde olduğu için köşeleri ve sonu alışılmış ki mevcut. Bu yüzden buralardan kaçınmanız gerekiyor. Bilhassa şimdi küçük bir hücreyseniz ve peşinizde sizi takip eden birileri varsa köşelerden ve kenarlardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bu rotanın sonunuuz getirme ihtimali olduğu üzere, kaçış rotanızı daralttığınız için öbür oyuncularla müsabaka ihtimalinide peşinde getiriyor.

Bölünerek saldırmayı öğrenin:

Bölünmüş atak rakip oyuncudan en az %266 büyük olduğunuzda ve onları tüketmek istediğinizde kullanmanız gereken bir hücum. Farenizin baktığı yönde hücrelerinizi bölerek daha baskın bir biçimde rakiplerinizi yiyebilmenizi sağlıyor. Hiç bir formda bölünmemiş durumdayken diğer bir oyuncuyu yiyebilmek için yiyeceğiniz oyuncudan en az %10 daha büyük olmak gerekiyorken bölünmüş durumda olduğnuzda birden fazla hücreye sahip olduğunuz için yiyeceğiniz oyuncudan %33 daha büyük olmanız gerektiğini unutmayın.

Mevcut özelliklerinizden en güzel biçimde yararlanın:

Hızınız oyundaki her şey denilebilir. Erken suratınızı yeterli kullanıp oyuncuların etrafındaki agarları yiyin. Yalnızca birkaç oyuncunun uğradığı yerleri bulup orada bilinmeyen bir halde büyümeye devam edin. Bir mühlet sonra öteki oyuncularla baş başa çarpışabilecek duruma geleceksiniz.

Hücrelerinizi harcamaktan çekinmeyin:

Bazı vakitler çok köşeye sıkıştığınız ve kaçamayacağınız durumlar olacaktır. Bu usul durumlarda kendinizi olabildiğince bölerek küçük, ufacık da olsa bir kesim hücrenizin kaçmasını sağlayabilirsiniz. Bu duruma katiyetle sevinmelisiniz. Zira ne kadar küçük olursa olsun kurtulduğunuz ve hayatta kaldığınız sürece yine büyüyüp oyuna dönme bahtınız olacaktır.

Oyuncuları birbirine düşürün:

Bu durum her vakit olmasa da çoklukla büyük oyuncular avları ile ortasına girilmesinden pek hoşlanmıyorlar. Bu durumu leyhinize kullanmak muhakkak mümkün. Büyük bir oyuncu tarafından kovalanırken diğer bir büyük oyuncu ile karşılaşırsanız ikisi ortasında kalıp ömeniz bir ihtimal olsa da arayı hakikat ayarladığınız iki oyuncuyu birbirine kırdırma ihtimaliniz de hayli yüksek.