HD Tune Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarlar bir bütün halinde çalışır, bu nedenle her bir donanımın en yüksek performansı sunması son derece kıymetlidir. Lakin sabit disk, tahminen de bilgisayar performansını direkt olarak etkileyen en değerli donanımdır. HD Tune programı, bilgisayarınızın sabit disk performansını ölçüyor. HD Tune tarafından yapılan testin sonuçlarına nazaran yeni bir sabit disk edinmeyi bile düşünebilirsiniz.

HD Tune tıpkı vakitte kusur ayıklaması da yapıyor. Yani bu program sayesinde hem performans testi yapabiliyor hem de yanılgıları görebiliyorsunuz. HD Tune, sabit diskinizin yanı sıra harici bellekler üzerinde de bu testi yapıyor. Hangi bellekte ya da diskte sorun yaşıyor olursanız olun bu program ile test etmeniz mümkün. Gelin HD Tune nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

HD Tune nedir?

HD Tune; HDD, SSD sabit disklerinin, USB belleklerin ve öbür harici ve dahili tüm disk ve belleklerin performansını ölçerek hata ayıklaması yapabileceğiniz bir yazılımdır. Windows işletim sisteminde çalışır ve neredeyse tüm sürümlerle uyumludur. Kullanımı son derece kolaydır ve özelleştirilebilir.

Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology, kısaca SMART teknolojisini kullanan HD Tune; birkaç temel özellik üzerinden hizmet sunar. Bunları dilediğiniz üzere seçerek diskler ve bellekler üzerinde testler gerçekleştirebilirsiniz. Test sonuçlarını kaydedebileceğiniz için teknik servis ya da üretici firma ile paylaşmanız mümkün.

HD Tune ne işe fayda?

Bilgisayardaki donanımları ya da genel olarak tüm bilgisayar performansını test etmek için kullanılan pek çok farklı uygulama var. HD Tune ise mevzuya biraz daha vazife odaklı yaklaşarak yalnızca disk ve belleklere odaklanıyor. HDD ve SSD performansının yanı sıra kullandığınız harici belleklerin performansı da bir o kadar kıymetlidir.

HD Tune programı ile sabit diskinizin ve harici belleklerin okuma suratını görebilirsiniz. Yüksek performansta çalıştığı vakit ne kadar ısındığını ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı performans testleri sonucu belleklerin ve disklerin ne kadar bir çalışmaya dayanabileceğini tespit ederek şayet size uygun değilse değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

HD Tune nasıl kullanılır?

Buradan HD Tune yükleme belgesini indirdikten ve birkaç kolay heyetim adımını gerçekleştirdikten sonra uygulamayı çalıştırın ve hangi disk üzerinde test yapacağınızı seçin. Benchmark sekmesi üzerinden Start butonuna tıkladığınız anda seçtiğiniz disk üzerinde performans testi yapmaya başlayacak.

Info sekmesi üzerinden seçtiğiniz disk ya da bellek hakkındaki ayrıntıları görebilirsiniz. Health sekmesi üzerinden seçtiğiniz disk ya da belleğin genel durumunu öğrenebilirsiniz. Error Scan sekmesi üzerinden yanılgı ayıklaması yapabilir ve Temperature seçeneği ile seçtiğiniz disk ya da belleğin ısınma durumunu görebilirsiniz.

Her bir sekme üzerinden yaptığınız her bir süreç sonucunda pek çok farklı data ile karşılaşacaksınız. Kimileri sıcaklık ve okuma suratı üzere epeyce bariz olsa da kimilerini araştırmanız ya da bir uzmana danışmanız gerekebilir. Değerli olan sıcaklığın 50 dereceyi geçmemesi ve diskin okuma suratının üretici firma tarafından vaadedildiği üzere olmasıdır.

HD Tune avantajları:

 • Düşük boyutludur.
 • Kolay kullanılır.
 • Basit bir arayüze sahiptir.
 • Arka planda çalışabilir.
 • Görev çubuğu üzerinden denetleyebilirsiniz.
 • Kişisel kullanımda fiyatsızdır.
 • Test sonuçlarını ekran manzarası olarak kaydedebilirsiniz.
 • Test sonuçlarını kopyalayıp bir metin düzenleyicisine ekleyerek kaydedebilirsiniz.
 • Pek çok özelliği özelleştirebilirsiniz.
 • Neredeyse tüm sabit diskleri ve bellekleri takviyeler.
 • Eski Windows işletim sistemi sürümlerini bile takviyeler.
 • Tek yazılım üzerinden pek çok farklı hizmet sunar.
 • SMART teknolojisini kullanır.
 • Herhangi bir güvenlik sorunu tespit edilmemiştir.

Sabit diskinizin performansını ölçen HD Tune programının öne çıkan özellikleri ve avantajları genel olarak bu haldedir. Genel olarak demek gerekiyor zira bu tıp programların düzgün ve makûs istikametleri, kullanıcı alışkanlıklarına ve kullanıcı tecrübelerine nazaran değişiklik göstermektedir. Fakat şu an için avantajlarının yüksek olduğunu söylemek mümkün.

HD Tune dezavantajları:

HD Tune programı şahsî kullanım için büsbütün fiyatsız olsa da profesyonel kullanımda fiyatlı olması, birtakım kullanıcılar için bir dezavantajdır. Birebir formda test sonuçlarını direkt olarak bir metin evrakına dönüştürmemesi ve kesinlikle bir metin düzenleyici programa gereksinim duyulması da HD Tune programının dezavantajlarından biri olarak kabul edilebilir.

HD Tune resmi internet sitesinde Windows 7, Vista, 2000 ve XP uyumlu olduğu söyleniyor. Yani Windows 8, 10 ve 11 sürümlerinde kararlı çalışıp çalışmadığını belirtmiyor. Ancak birtakım incelemelerde Windows 8, 10, 11 sürümlerinde de uyumlu olarak çalıştığı görülmüş. Bu nedenle, bu durum bir dezavantaj olabilir. Tekrar de kendiniz denemelisiniz.

Sabit diskinizin ve harici belleklerinizin performansını test eden HD Tune nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu programın avantajları ile dezavantajlarından bahsettik. HD Tune kullandıysanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.