IMF’den El Salvador’a Bitcoin Çağrısı

2021 yılında en çok konuştuğumuz ülkelerin başında El Salvador geliyordu. Çünkü kendini ülkenin CEO’su olarak tanımlayan Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i El Salvador’un resmi para birimi olarak kabul etmişti. Bir müddettir Bitcoin’in çalıştığı ülke, açıkçası bu karardan sonra toparlandı. En azından Bukele, aldığı karardan memnun görünüyor.

Bitcoin kararının El Salvador’a nasıl tesirlerinin olacağını söylemek şimdi mümkün değil. Çünkü karar çok yeni ve uzun vadede nasıl getirisi olacağı bilinmiyor. Lakin klasik finans sisteminin en büyük işverenlerinden olan Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’a yönelik kimi açıklamalarda bulundu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, El Salvador’un bu karardan vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

“Bitcoin kullanmak büyük risk”

IMF tarafından yapılan açıklamalarda, Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kullanmanın büyük bir risk olduğu söz edildi. Böylesi bir durum nedeniyle piyasalarda bütünlük ve istikrardan uzak kalınacağını tabir eden yetkililer, Bitcoin’in resmi para ünitesi olarak kullanılmaması, kullanım alanlarının ise sınırlandırılması gerektiğini söylediler. Fakat Nayib Bukele’nin bu karara kulak asacağı pek de düşünülmüyor.

IMF’nin bu türlü bir açıklama yapması pek de şaşırtıcı değil. Çünkü geçtiğimiz devirlerde de belirttiğimiz üzere; Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri, klasik finans sistemine 180 derece zıt. Bu da bugünün dolar babalarının yarının Bitcoin yoksulu olabileceği manasına geliyor ve global finansı yöneten kesim, kripto para ünitelerine sıcak bakmıyor