Hermafroditizm (Çift Cinsiyetlilik) Nedir?

Dünya üzerinde 7 milyardan fazla insan bulunuyor. Bu beşerler ise bayan ve erkek olarak ikiye ayrılıyor. Elbette işin içerisine cinsel yönelimler girdiğinde çok daha fazla seçenek çıkıyor. Pekala cinsel yönelimleri dışında hem erkek hem de bayan olabilen hermafroditizm; yani çift cinsiyetlilik hakkında ne biliyorsunuz?

Bugün sizlere hermafroditizmi açıklıyoruz. Bir cinsel yönemlimden çok doğuştan hem erkek hem de bayan fizikî özellikleri taşıyabilen bu beşerler, farklı sıhhat sorunları de yaşıyabiliyorlar.

Hermafroditizm ismi nereden geliyor?

Hermafroditizm ismi Yunan mitolojisinden geliyor. Kıssası ise kısaca şöyle:

“Ticaret İlahı Hermes ile Hoşluk Tanrıçası Afrodit’in oğulları olur. İki yaradanın çocuğu olan oğlan Hermafrodit ismini alır. Hermafrodit o kadar hoştur ki bir su perisinin de dikkatini çeker. Peri kız daima Hermafrodit’e yakınlaşmaya çalışır, lakin oğlan naz yapar. Genç oğlandan istediği ilgiyi bulamayan peri kızı, bir gün Hermafrodit gölde yüzerken karşısına çıkar ve sıkıca sarılır. Sarılırken de rablerden onları ayırmamaları için yalvarır. Peri kızın bu dileği kabul olur ve ikisi de tek bir bedende can bulurlar. Bu sayede de çift cinsiyetli bir insan ortaya çıkmış olur.”

Günümüzde çift cinsiyetli insanlara Hermafroditizm denmesinin sebebi buradan gelmekte.

Hermafroditizm (Çift cinsiyetlilik) nedir?

Çift cinsiyetli bir birey, her iki cinsiyetten de birincil seks özelliklerinin birkaçına yahut tamamına sahip olan kişidir. Örneğin hem bir penis hem de bir vulvaya sahip olmak buna örnek gösterilebilir. Daha açık bir halde söylemek gerekirse dış ve iç genital organlarda bir uyuşmazlık olduğunda karşımıza çıkan bir durumdur. 4 farklı çeşitte hermafroditizm bulunur. O sebeple çok fazla çeşitlilik gösterebilir. Mesela dış genital bölge bir penis yahut vulva olacağı üzere iki organın karışımı da olabilir.

Çift cinsiyetlilik çeşitleri nelerdir?

Her çift cinsiyetli birey birebir değildir? Pek çok farklı kombinasyona sahip olabilen çift cinsiyet cinsleri arasında kabul gören 4 farklı hermafroditizm çeşidi vardır. Artık bu tiplere daha yakından bakalım:

 • 45+XX
 • 45+XY
 • Gerçek gonadan hermafroditizm
 • Karmaşık hermafroditizm

45+XX

45+XX hermafroditizm cinsine sahip bireyler bayanlarda görülen XX kromozomuna sahiptirler. Bu insanlarda bayanlarda görülen yumurtalık vardır, fakat erkeklerde bulunan dış genital bölge; yani penisle ve erkek tipiyle dünyaya gelirler.

Bu çeşit, ekseriyetle kadın fetusunun rahimde erkek hormonlarına çok maruz kalmasından ötürü oluşur. Bunlarla birlikte çoğunlukla uterus, fallop tüpleri üzere öteki bayan cinsel organları olağan bir yapıya sahiptir.

45+XY

XY hermafroditizmli bireylerde ise erkeklerde görülen XY kromozomu bulunur. Bu tıpta dış genital organlar ya büsbütün oluşmaz ya da dişi bireylerdeki genital bölgeye benzemektedir. İç cinsel organlar ise duruma bağlı olarak olağan ve eksik olabilir. Bu tıbbın oluşmasının nedeni ise genelde erkek ve bayan hormonlarının ortasındaki istikrarın bozuk olmasıyla alakalıdır.

Gerçek gonadal hermafroditizm

Hem testis hem de yumurtalık yapısının bulunduğu, tam ve gerçek hermafroditizm tipidir. Bireyler XX, XY yahut bu kromozomların ikisine birden sahip olabilir. Dış cinsel organlar ise bayan özelliklerinde olabileceği üzere erkek özelliklerinde yahut belgisiz bir görünümde de olabilir. Bu durumun gerçek nedeni hala bilinmese de ziraî pestisitlere maruz kalma üzere durumlar üzerinde yoğunlaşılıyor.

Karmaşık hermafroditizm

Bilinen 46 kromozomlu yapıların haricindeki çift cinsiyetli bireyler burada yer alır. Bu bireylerde kromozom yapısı 46+XXY, 46+XXX yahut 45+x0 (Turner sendromu) biçiminde olabilir. Bu bireylerdeki dış ve iç genital organlar, kromozom bozukluğunun çeşidine nazaran farklılık gösterebilmektedir.

Hermafroditizm (Çift cinsiyetlilik) belirtileri nelerdir?

[+18] Görüntülemek için tıklayın

Günümüz çağdaş tıbbı son derece gelişmiş olmasına karşın birtakım çeşitlerinin hala anlaşılması sıkıntı olabilen çift cinsiyetlilik durumunun birtakım belirtileri var. Bu belirtiler hermafroditizmin hangi tipinin görüldüğüne nazaran değişkenlik gösterebilmektedir. Bilinen kimi semptomlar ise şu haldedir:

 • Penis boyutunun küçük olması (mikropenis)
 • Belirsiz görünüme sahip cinsel organ
 • Klitorisin olağandan büyük olması
 • Klitorisin penis gibisi bir görünüme sahip olması
 • İdrar kanalı kısalığı ve açıklığın penisin diğer bir bölgesinde yer alması
 • Labia yapışıklığı
 • İnmemiş testisler
 • Ergenlik devrinde cinsiyet özelliklerinin ortaya çıkmaması, gecikmesi yahut olağandışı halde gerçekleşmesi

Hermafroditizm (Çift cinsiyet) tedavisi nasıldır?

Hermafrodit bir bireyin tedavi süreci değişkenlik gösterebilir. Bu duruma genelde aile karar verebileceği gibi ülkeden ülkeye nazaran de değişkenlik gösterebilir. Hermafrodit bir bebeğin tedavisi için genellikle anatomik yapısı incelenerek daha baskın olan cinsiyet atanmaya çalışılır. Cinsel organlarına ait birtakım cerrahi operasyonlara girilmesi mümkünken kimi durumlarda da ergenlik devrine kadar beklenip sonrasında hormon tedavilerine başlanabilir.

Tam olarak bir hastalık kabul edilmeyen hermafroditizmde ülkeden ülkeye tedavi değişikliği görülebilmektedir. Bazı ülkelerdeki yaklaşıma nazaran insan sıhhatini tehdit etmiyorsa rastgele bir cerrahi tedavi uygulanmaması ve yetişkinlik periyodunda bireyin kendi kararına bırakılması da mümkündür.

Bu içeriğimize ek olarak 321GO YouTube kanalının Soramazsın serisinde konuşan bir çift cinsiyetli bireyin görüntüsüne da aşağıdan ulaşabilirsiniz:

YouTube video

Peki sizler bu içeriğimizi nasıl buldunuz? Bu türlü içeriklerin daha fazla gelmesini istiyor musunuz? Niyet ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.