IMF’den Kripto Para Uyarısı: Piyasaları İstikrarsızlaştırır

Geleneksel finans kurumları, kripto paralara ait olumsuz tarafta bildirilerini vermeye sürdürürken bugün, bu kurumlardan birisi olan Memleketler arası Para Fonu’ndan (IMF) yeni bir açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde El Salvador’a Bitcoin’i yasal para ünitesi olmaktan çıkarmasını söyleyen IMF, bu kere kripto paraların gelişmekte olan piyasalar üzerindeki etkisini açıkladı.

IMF mali danışmanı Tobias Adrian, Financial Times’a yaptığı açıklamalarda kripto paralardaki sert fiyat hareketlerinin gelişmekte olan piyasalara istikrarsızlık getirdiğini öne sürdü. Kripto paraların son tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasından bu yana 1 trilyon dolar bedel kaybettiğini açıklayan Adrian, Türkiye’yi de ilgilendiren bir açıklamada bulundu.

Yerel para ünitelerinden kriptoya geçiş, gelişmekte olan ekonomileri risklerle karşı karşıya getiriyor

Tobias Adrian, insanların yerel para ünitelerinden kripto paralara geçmeye başlamasının acil düzeltilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti. Adrian, ‘kriptolaştırma’ olarak isimlendirilen bu durumun birtakım yükselen ve gelişmekte olan iktisatların ‘ani ve çok yüksek risklerle’ karşı karşıya olduğunu açıkladı. Adrian, açıklamalarına şu halde devam etti:

“Kripto ve pay senedi piyasaları ortasındaki korelasyon güçlü bir biçimde yükseliyor. Kripto artık pay senetlerinde yaşananlarla çok yakından irtibatlı. Kriptoyu göz arkası edemeyiz.

IMF, ulusal ve global düzenleyicileri kripto para ünitelerini denetlemek için dengeli, koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım oluşturmaya çağırdı. Adrian, açıklamalarının sonunda global düzenlemeler üzerinde mutabakatın asla süratli bir süreç olmadığını, fakat buna artık başlanması durumunda “finansal istikrarı muhafaza maksadına ulaşırken tıpkı vakitte temeldeki teknolojik yeniliklerin getirdiği faydalardan” da yararlanabileceklerini belirtti.