İnce Bağırsak Bakterileri, B12 İçin Seks Yapıyor

Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, insan bağırsaklarında bulunan yararlı bakteriler ile ilgili kıymetli bir çalışma yürüttüler. Yapılan incelemeler sonucunda, bakterilerin B12 vitamini için birbirleriyle “seviştikleri” ortaya çıktı. Bunu direkt seks olarak tanımlayan uzmanlar, bakterilerin bu sayede B12 vitaminini alacak genleri birbirlerine aktardığını tespit ettiler.

B12’nin bedenimiz için ne kadar kıymetli olduğu esasen yıllar evvel ispatlandı. Bedendeki pek çok hücre tipi, bu vitamin olmadan tam olarak çalışamıyor. Bu da beraberinde pek çok sıhhat sorunu getiriyor. B12’nin bu kadar değerli oluşu, beden içinde bile hem bir rekabete hem de bağlantılara yol açmış üzere görünüyor. İşte bağırsaklardaki bakterilerin B12 için seks yapıyor oluşları da bu ilginin kanıtı.

Bakteri seksinin arkasında, “sıçrayan gen”ler yatıyor

Araştırmanın bir numaralı ismi Patrick Degnan tarafından yapılan açıklamalarda, bakterilerin nasıl seks yaptığı anlatıldı. Degnan’a nazaran bu süreçte B12’nin alınmasını sağlayan genler, bir tüp içerisinde bakteriden bakteriye aktarılıyor. Bu sayede iki bakteri ortasında bir ilgi oluşuyor ve bunun sonucunda da her iki bakteri de B12 için gerekli olan genlere ulaşmış oluyor. Bunun sıçrayan gen olarak da bilindiğini anlatan bilim insanı, sıçrayan genlerin daha evvelki araştırmalarda sırf antibiyotik tedavilerinden sonra bakterilerin hayatta kalması için kullanıldığını tabir ediyor. Yani bakteriler ortasındaki seks, bundan evvelki periyotlarda de vardı. Öte yandan; bakterilerin kimileri gen transferi yapabilirken kimileri yapamıyor. Bunu erkek ve bayanlar ortasındaki cinsel alakaya benzetebilirsiniz.

Patrick Degnan, araştırmanın çok kıymetli olduğunu zira bu sonuçlara nazaran sevişmenin sırf antibiyotikten ibaret olmadığını, faydalı bakterilerin hayatta kalmasını sağlayacak diğer her şeyde kullanılabildiği manasına geldiğini söyledi. Yaptıkları çalışmayı Cell Reports isimli mecmuada yayımlayan bilim insanı, insan bedeni ile ilgili yepyeni keşiflere kapı aralayabilir üzere görünüyor.