İsrail Polisi, Pegasus ile Kendi Vatandaşını İzlemiş

İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen ve vakit zaman gündeme bomba üzere düşen casus yazılım Pegasus ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İsrail iktisat gazetesi Catalist’te yer alan bir habere nazaran İsrail polisi, kelam konusu casus yazılımı hiçbir mahkeme kararı ya da denetleme olmadan kullandı. Savlara nazaran kolluk kuvvetleri, 2013 yılında uygulamayı satın alıp, ülkedeki muhalif grupları, devlet görevlilerini ve hatta kimi iş insanlarını bile takip etti.

Pegasus, bugüne dek karşılaştığımız en tehlikeli casus yazılımlardan bir tanesi. Uygulamayı satın alan kimseler, gayelerine yerleştirdikleri kişinin akıllı telefonundaki neredeyse tüm bilgilere çarçabuk ulaşabiliyorlar. İsrail’den gelen son haberlerse kelam konusu uygulamanın şahsen İsrail vatandaşlarına karşı kullanıldığı anlamına geliyor. Üstelik işin iç yüzünde, çok daha vahim savlar var. Örneğin İsrail kolluk kuvvetleri, Pegasus üzerinden elde ettiği bilgileri güya farklı bir kaynaktan edinmiş üzere gösterdiler. Catalist’in tezleri, İsrail’de huzursuzluğa neden olacak gibi görünüyor.

İsrail polisi argümanları reddetti

Catalist’in İsrail’in gündemine oturan savlarıyla ilgili taraflardan açıklama geldi. NSO Group tarafından yapılan açıklamalarda Pegasus’un ülkelerin kolluk kuvvetleri tarafından da satın alınabileceği lakin maddelere uygun kullanımın müşteri sorumluluğunda olduğu söz edildi. İsrail polisi tarafından yapılan açıklamalarda ise Pegasus’un vakit zaman kullanıldığı fakat bunun kesinlikle kanunlara uygun ve mahkeme kararı ile yapıldığı belirtilerek, suçlamalar reddedildi.

İsrail polisinin hukuka uygun davranıp davranmadığını bilmek çok sıkıntı fakat ülkenin kendi silahı ile vurulduğunu rahatlıkla lisana getirebiliriz. Çünkü İsrail, bu uygulamayı tüm dünyaya rahatlıkla satarken, uygulamanın İsrail vatandaşları için kullanılamayacağı tarafında ön kural sunuyor. Lakin kolluk kuvvetleri, ortalarında Türkiye‘nin de olduğu onlarca ülkedeki değerli isimleri dinlemek için kullanılan uygulamayı bir biçimde döndürüp dolaştırıp İsrail vatandaşları için kullanmış üzere görünüyor…