JNLP Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

Java programlama lisanının görece karmaşık bir dünyası vardır. Şayet bir uzman değilseniz Java ile alakalı sistemlere, formatlara ve evraklara oldukça şaşırarak bakabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de JNLP belge formatıdır. İçinde barındırdığı bilgiler son derece kolay olmasına ve kolay bir taban ile yazılmasına karşın eğer elinizde hakikat bir program yoksa bir JNLP belgesini kolay kolay açamazsınız.

JNLP belgesi, internet tabanlı Java uygulamalarına ilişkin bilgileri barındırır. Öbür bir Java evrakı olan JAR ile karıştırılsa da internet gerekliliği nedeniyle bu belgeden ayrılır. Evrakın içinde Java lisanı ile yazılmış ve temel metin halinde düzenlenmiş halde bilgiler bulabilirsiniz. Gelin JNLP evrakı nedir, nasıl açılır, hangi programla çalışır gibi merak edilen tüm soruları ayrıntılarıyla inceleyelim.

JNLP evrakı nedir?

Java Network Launch Protocol, kısaca JNLP, Türkçesi ile Java Ağ Başlatma Protokolü; Java programlama lisanı kullanılarak internet üzerinden çalıştırılmak üzere geliştirilmiş uygulamalara ilişkin bilgileri saklayan bir evrak formatı, kimine nazaran bir evrak teknolojisidir. JNLP belgesinin bağlı olduğu uygulamalar internet tabanlı olsalar da internet tarayıcıları üzerinden değil, aygıta indirilip kurularak çalıştırılırlar.

Çoğu vakit JNLP evrakı, indirildiği Java uygulaması ile birlikte iner ve onunla birebir klasör içinde saklanır. Bazı durumlarda harici olarak indirmeniz, açmanız ve düzenlemeniz gerekebilir. Java lisanını biliyorsanız JNLP belgesini açtıktan sonra gönlünüzce düzenlemeniz mümkün zira bu belgeye sahip pek çok uygulama açık kaynak kodlu olarak kullanıcılara sunulur.

JNLP belgesi ne işe fayda?

JNLP belgesi, desteklediği uygulamaya nazaran farklı bir fonksiyona sahiptir. XML şeması halinde tanımlanan JNLP belgeleri e-imza uygulamalarında, uzaktan erişim programlarında kullanılabilir ya da uygulamanın sunucuya ulaşmak için kullandığı anahtar vazifesi görebilir. Bu cins değerli vazifeleri olan JNLP belgelerinde bir devir değerli güvenlik açıkları tespit edilmiş ve kısa vakit içinde giderilmiştir.

JNLP evrakı nasıl açılır?

Herhangi bir arama motoruna JNLP nasıl açılır yazıp arattığınız vakit karşınıza çıkan sayısız internet sitesinde onlarca farklı JNLP açma formülü göreceksiniz fakat ne gerek var? JNLP bir Java evrakı olduğuna nazaran onu açmanın en sağlam yolu yeniden bir Java yazılımı kullanmaktır.

İşletim sisteminiz ne olursa olsun buradaki ilişki üzerinden bilgisayarınıza uygun en yeni Java Runtime Environment ya da bilinen ismiyle Java yazılımının en aktüel sürümünü indirin ve heyetimi tamamlayın. Kurulum sonrası JNLP belgeniz otomatik olarak Java yazılımı üzerinden açılacaktır. Şayet açılmıyorsa Birlikte Aç seçeneği üzerinden Java yazılımını tercih edebilirsiniz.

Eğer fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Java yazılımını bile indiresim gelmiyor diyorsanız işletim sisteminizde metin görüntülemek için kullanılan Not Defteri ve gibisi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu çeşit uygulamalar da JNLP belgeleri açmanızı sağlayacaktır lakin sistem kaymaları görebilirsiniz.

Neden JNLP evrakı açılmıyor?

JNLP belgesinin Java uygulaması üzerinden bile açılmıyor olmasının birkaç temel nedeni vardır;

  • Java yazılımınız aktüel değildir.
  • JNLP belgeniz şimdiki değildir.
  • JNLP belgesi yanlışlı ya da bozuktur.

Java yazılımınız aktüel değilse üstte paylaştığımız temas üzerinden bilgisayarınızın işletim sistemine uygun en yeni sürümü indirebilirsiniz. Eğer JNLP belgeniz şimdiki değilse dosyanın yeni bir versiyonunu bulmaya çalışmalısınız.

Eğer JNLP belgeniz kusurlu ya da bozuksa hatalı ve bozuk olmayan bir versiyonunu bulmaya çalışmaktan öteki dermanınız yok. Eğer JNLP evrakınızı bir bireyden ya da makul bir kaynaktan edindiyseniz o kişi ya da kaynak ile bağlantıya geçmelisiniz.

İnternet tabanlı Java uygulamalarının bilgilerini barındıran JNLP evrakı nedir, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatı hakkında bilmeniz gereken kimi ayrıntılardan bahsettik.