JSON Dosyası Nasıl Açılır, Nedir, Ne İşe Yarar?

Bugün gerçek hayatımızla iç içe geçmiş olan dijital dünyada pek çok farklı bilgi biçimi ve bu bilgileri barındıran yeniden pek çok farklı evrak formatı vardır. Sık sık karşılaştıklarımızı tüm kullanıcılar biliyor fakat JSON üzere daha çok yazılımcılara hitap eden formatlar birçok kullanıcı için yabancı. .json uzantılı JSON evrakı, özellikle programcılar ortasından en yaygın kullanılan evrak formatlarından bir tanesi.

.json uzantılı JSON belgesi, temel olarak Java lisanı ile oluşturulan lakin bugün tüm programlama lisanları tarafından kullanılarak hazırlanabilen kolay objeleri ve temel bilgi yapısını barındırır. Kullanım hedefi ise yapılandırılan bilgi değişimini sağlamaktır. Kolaylıkla oluşturulur, açılır ve düzenlenir. Gelin JSON evrakı nedir, ne işe fayda, nasıl açılır gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

JSON evrakı nedir?

JavaScript Object Notation, Türkçesi ile Javascript Obje Gösterimi, kısaca JSON; .json uzantılı olarak kullanılan ve yapılandırılan bilgi değişimini sağlayan bir belge formatıdır. JSON belgesi metin biçimindedir. Temel olarak Java başta olmak üzere pek çok farklı programlama lisanı ile hazırlanmış kolay objeleri ve temel data yapısını barındırır.

JSON evrakı ne işe fayda?

.json uzantılı JSON belge formatının temel gayesi, yapılandırılan data sistemlerinin değişimini ve transferini kolaylaştırmaktır. Basit metin biçiminde olduğu için az yer kaplar, kolay paylaşılır ve kolay saklanır. Java lisanındaki değişmez obje prensibi ile tasarlanmıştır. ECMAScript programlama lisanı kullanılarak geliştirilmiş olsa da bugün tüm programlama lisanlarından bağımsızdır.

JSON evrakı nasıl açılır?

JSON belgesi genel olarak metin biçiminde oluşturulmuş kolay objeleri ve temel bilgileri barındırır. Yani temel olarak bu belge aslında bir metindir. İnsan tarafından da kolay kolay okunabilir. Aklınıza gelen tüm metin düzenleyici programlar ve internet tarayıcıları üzerinden JSON evrakını açabilirsiniz. Kullanabileceğiniz birtakım uygulamalar şunlardır;

 • Windows için;
  • Microsoft Not Defteri
  • Microsoft Word
  • VS Code
  • Atom
 • Mac için;
  • Apple TextEdit
  • Mac VIm
 • Linux için;
  • Vim editor
  • PICO
 • Android için;
  • Android evrak görüntüleyicisi

JSON belge dönüştürme süreci nasıl yapılır?

.json uzantılı JSON evrak formatı temel olarak kolay metin biçiminde olduğu için aslında dönüştürme sürecini sadece uygulama üzerindeki Farklı Kaydet seçeneği ile yapmanız mümkün. Bunun yerine tüm metni kopyalayarak öbür bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

JSON evrak dönüştürme süreci için bir araç kullanmak istiyorsanız buradaki ilişki üzerinden convertjson internet sitesini açabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden JSON belgesini fiyatsız olarak aklınıza gelen – gelmeyen onlarca farklı evrak biçimine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme süreci öncesi özgün belgeyi yedeklediğinizden emin olun.

‘JSON evrakı açılmıyor’ sorunu nasıl çözülür?

JSON evrakı, içinde Java başta olmak üzere pek çok farklı programlama lisanı ile oluşturulmuş birçok kolay obje ve temel data yapısı barındırır. Yani son derece kıymetli bir belgedir. Lakin temel olarak kolay bir metin biçiminde olduğu için kolay kolay açılma sorunu yaşamazsınız.

.json uzantılı JSON evrakınızı tüm alternatif uygulamalar üzerinden açmayı denediyseniz fakat bir türlü açamadıysanız dosya bozuk ya da hasarlı olabilir. Dosyayı edindiğiniz kaynak ile bağlantıya geçerek kendinize belgenin tekrar gönderilmesini isteyin. Zira JSON evrakının açılmamasının en büyük, tahminen de tek nedeni hasarlı ya da bozuk olmasıdır.

JSON belgesi içerik örneği:

/* sample json code */
{
“firstName”: “fname”,
“lastName”: “lname”,
“gender”: “male”,
“age”: 25,
“address”: {
“streetAddress”: “26 colony”,
“city”: “Ahemdabad”,
“state”: “Gujarat”,
“postalCode”: “354323”
},
“phoneNumbers”: [
{ “type”: “business”, “number”: “9323227323” }
]
}

Yani gördüğünüz üzere .json uzantılı JSON evrakının barındırdığı tüm bilgi, buna emsal bir metin biçimindedir. Bu durum, evrak için kullanım kolaylığı sağlar. Kolay kolay oluşturabilir, açabilir ve düzenleyebilirsiniz. JSON evrakı, temel bilgi değişimini son derece kolay hale getirmektedir.

Metin biçimindeki kolay objeleri ve temel bilgi yapısını barındıran .json uzantılı JSON evrakı nedir, ne işe fayda, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatı hakkında bilmeniz gereken değerli ayrıntılardan bahsettik.