Meta’dan Tartışma Yaratacak Reklam Filmi

Dünyanın her tarafından takipçisi olan ve en büyük spor karşılaşmalarından biri olan Harika Bowl geçtiğimiz gün gerçekleşti. Daha evvel sizlere Amerikan futbolu tutkunları için çok değerli olan Harika Bowl’da yayınlanan yeni sinema ve dizi fragmanlarını aktarmıştık.

Film ve dizilerin yanı sıra teknoloji şirketlerinden araba üreticilerine pek çok marka Üstün Bowl’a reklam vermek için yarışıyorlar. Alışılmış ki eski ismiyle Facebook olarak bildiğimiz Meta da Harika Bowl’da bir reklam yayınladı. Hatta o denli bir görüntü yayınladı ki, Meta’nın kullanıcılarını bir ‘robot köpek’ ile özdeşleştirmeye çalıştığı bu reklam, hem verdiği bildiriyle hem de bunu yapma biçimiyle çokça konuşulacak üzere görünüyor.

Meta reklamında kullanıcılar ‘çöpe atılan bir robot köpek’ olarak tasvir ediliyor

Meta, yeni Metaverse sanal gözlüğü Quest 2’yi tanıtmak için hazırladığı reklamda kullanıcılarını, bir çöp öğütme aygıtına atılan robot köpekler olarak tasvir etti. Reklam muhtemelen insanları Metaverse için heyecanlandırmak ismine tasarlandı fakat reklamın verdiği bildiri nereden bakarsak bakalım reaksiyon çekecek çeşitten oldu.

Reklamda başlangıçta sahnelerde olan, epey keyifli görünen robot köpek ve arkadaşları, bir anda ‘gözden düşüyor’. Sonra da maalesef bu köpeğin sonu pek de yeterli olmuyor. Son anda bir çöp öğütücüsünden kurtarılan robot köpek, bir anda kendini Quest 2’yi kullanarak Metaverse’te buluyor ve birden eski popülerliğini kazanıyor. Akabinde da sahneleri paylaştığı eski arkadaşlarıyla buluşuyor.

Meta’nın bu reklamda neden bu türlü bir usul seçtiğini anlamak çok da kolay değil lakin ana bildiri bir formda ‘gerçek dünyada artık bulamadığın o mutluluğu ve eski dostları metaverse’te bulabilirsin’ üzere bir noktaya varıyor. Bu da Meta’nın bir robot köpek ile özdeşleştirdiği kullanıcıları için memnunluğu yalnızca metaverse’te bulabileceği bir gelecek hayal etmiş olabileceği manasına geliyor.

Meta’nın Muhteşem Bowl reklamı

YouTube video